Znakomita zabawa i skuteczna pomoc

Jeszcze nie obliczono dokładnie, ile pieniędzy zebrano z niezwykłej akcji na rzecz wejherowskiego hospicjum, ponieważ na początku tego tygodnia odbywały się kolejne przedstawienia fragmentów „Zemsty” i „Ślubów Panieńskich” A. Fredry. Po sukcesie w Wejherowie przedstawienie prezentowano w czterech gminach powiatu. Wiadomo natomiast, że zebrana kwota przekroczyła już 8 tysięcy złotych!

Premiera „Wieczoru z Fredrą”, zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury, w ramach akcji charytatywnej na rzecz Hospicjum pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie, odbyła się 10 lutego w auli Gimnazjum nr 1.

Dwa spektakle zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi oklaskami. Aktorzy, łącznie z narrator Jolantą Rożyńską, bezbłędnie wykonali swoje sceniczne zadania. Widać było, ze mimo ograniczonego czasu na próby włozyli w to dużo serca i starań.

Wszyscy poradzili sobie z rolami znakomicie, natomiast żywe reakcje na widowni wywoływały zwłaszcza popisy Papkina (Ryszard Nalepka), Dyndalskiego (Tomasz Fopke) oraz Cześnika Raptusiewicza (Mirosław Lademann). Ci trzej panowie zasługują na szczególne uznanie.

– Spektakl „Wieczór z Fredrą” to wydarzenie artystyczne przygotowane przez ludzi dobrej woli. Bardzo się cieszę, że dzięki hojności mieszkańców Wejherowa, Szemuda, Bolszewa i Gniewina, udało się nam zebrać sporą sumę dla wejherowskiego hospicjum, którego podopieczni potrzebują wsparcia – powiedziała Danuta Balcerowicz, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. – Patron biblioteki, Aleksander Majkowski to nie tylko wybitny pisarz i polityk, ale także lekarz, czuły na ubóstwo, który z oddaniem leczył ludzi. Dlatego staramy się naśladować A. Majkowskiego w niesieniu pomocy chorym i cierpiącym.

– Wspierając naszą fundację daliście Państwo świadectwo jak ważny jest dla was człowiek chory i jego potrzeby – powiedziała Teresa Dzięcielska, prezes Stowarzyszenia Hospicjum pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie, dziękując  uczestnikom i organizatorom spektaklu za tak szczytny dar.
W ramach tej samej akcji, w bibiotece prowadzony był kiermasz  upominków i podarowanych przedmiotów, z którego dochód również przeznaczono na potrzeby hospicjum domowego. Tam również nie brakowało ofiarodawców.

AK.


W  SPEKTAKLU  WYSTĄPILI:

Klara – Olga Tomaszewska
Pani Dobrójska/Podstolina – Gabriela Lisius
Aniela – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
Albin – Jacek Thiel
Klara Raptusiewiczówna – Monika Dampc
Cześnik Raptusiewicz – Mirosław Lademann
Dyndalski – Tomasz Fopke
Józef Papkin – Ryszard Nalepka
Wacław Milczek – Bartosz Aleksandrowski
Rejent Milczek – Maciej Baran
reżyseria – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
narrator i scenografia – Jolanta Rożyńska
realizacja i prowadzenie wieczoru
– Danuta Balcerowicz

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz