Dzieła sztuki w kolegiacie

Dobiega końca kolejny etap rewaloryzacji wejherowskiej kolegiaty. Od niedawna możemy podziwiać frontową elewację świątyni w jasnej, pastelowej odsłonie. Zmienia się także odnowione kilka lat temu wnętrze kościoła. Z inicjatywy proboszcza parafii Trójcy Świętej wzbogaci się ono o dzieło sztuki – tabernakulum autorstwa znanego gdańskiego artysty.

 

Kościół Trójcy Świętej pięknieje na zewnątrz i wewnątrz.

Tego zadania podjął się Mariusz Drapikowski, nagradzany i wyróżniany twórca sztuki sakralnej, którego prace znajdują się w wielu kościołach i muzeach, m.in. w Sanktuarium na Jasnej Górze, w Katedrze Oliwskiej oraz w Muzeum Watykańskim.
– Na początku tego roku spotkałem się z panem Drapikowskim i rozmawiałem z nim o wspólnych planach, dotyczących wejherowskiej kolegiaty – mówi ks. Tadeusz Reszka. – Ten rok liturgiczny obchodzimy pod hasłem „Kościół naszym domem”. Chciałbym, żeby ten dom był jak najpiękniejszy, żeby przez cały rok promieniał światłem, którego czasem nam brakuje.
Kiedy nie ma słońca, zastępujemy jego promienie światłem świec lub ogniem w kominkach – dodaje ksiądz Reszka. – Światło dają nam wybitni ludzie, ale także dzieła sztuki, z którymi możemy obcować m.in. w kościołach.

OBRAZY I FIGURY
Jeszcze nie wiadomo, kiedy powstanie i jak będzie wyglądało tabernakulum, które obok funkcji sakralnej, będzie zapewne prawdziwą ozdobą prezbiterium i całego kościoła, który z rok na rok pięknieje. Odnowione wnętrze kolegiaty przez ostatnich kilka lat wzbogaciło się o obrazy i figury, ofiarowane przez wiernych.
– Siedem lat temu prezydent Wejherowa i jego zastępcy ufundowali portret Jana Pawła II – przypomina ksiądz proboszcz. – Zamówiłem też portret kard. Stefana Wyszyńskiego, Sługi Bożego, który podobnie jak bł. Jan Paweł II jest naszym słońcem, oświetlającym drogą i prowadzącym naród.
W prezbiterium, po obu stronach barokowego ołtarza znalazły miejsce dwa inne nowe obrazy:  portret Ojca Pio, ufundowany przez małżonków Jolantę i Stanisława Krause oraz portret bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który ofiarował Czesław Drewa, prezes firmy Hydroinstal z okazji 50-lecia działalności.
Figurę św. Huberta ufundowali leśnicy z okazji niedawnego poświęcenia sztandaru Nadleśnictwa Wejherowo. W realizacji jest natomiast rzeźba Michała Archanioła.

ZNAKI WIARY
Darem od wiernych są też nowe włoskie figury do żłobka, który będzie w przyszłości większy. Nowe postaci Matki Bożej oraz św. Józefa mogliśmy podziwiać już w tegorocznej bożonarodzeniowej szopce.
Figura Maryi została ufundowana z racji I Komunii Św. Jakuba Borcowskiego, który walczy z białaczką, natomiast święty Józef to dar Agnieszki i Alojzego Kolmetz z okazji 50-lecia ślubu.
– Każde pokolenie daje w taki sposób znaki wiary – informuje ks. Tadeusz Reszka. – Rodziny lub indywidualni darczyńcy ofiarowują nam elementy wystroju świątyni, chcąc w ten sposób uczestniczyć w życiu kościoła.
Nie można zapomnieć o odnowionych figurach świętych Piotra i Pawła, które zdobią wewnętrzne ściany kościoła, a na zewnętrznej frontowej elewacji zamiast tych rzeźb trafią wkrótce ich  repliki.

PROŚCI, ALE NIE PROSTACY
Jak mówi ksiądz prałat, piękne przedmioty, obrazy, rzeźby kształtują naszą wrażliwość. Dzięki obcowaniu z dziełami artystów, podobnie jak z muzyką i śpiewem, stajemy się wrażliwsi na sztukę i po prostu lepsi, piękniejsi. M.in. dlatego w kościołach nie powinno zabraknąć pięknych elementów wystroju.
– Pan Bóg tego nie potrzebuje, On przychodzi do nas w prostym znaku chleba, ale my chcemy uczynić Dom Boży pięknym, bo „czyniąc Bogu, czynimy sobie”  – mówi ksiądz prałat. – My wierzący dajemy wyraz naszej wiary najpiękniej jak umiemy. Robimy to dla nas i dla następnych pokoleń. Do kościoła przychodzą różni ludzie, m.in. ludzie prości, którzy są wrażliwi na piękno. Myślę tu o ludziach prostego serca, a nie o  prostakach.

PIĘKNIEJE SPOŁECZEŃSTWO
W dążeniu do coraz piękniejszego wystroju kolegiaty, narodził się pomysł stworzenia tabernakulum przez jednego z największych współczesnych twórców sztuki sakralnej.
– Spośród dzieł Mariusza Drapikowskiego moją uwagę zwróciła bursztynowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej. Jest też szata o wymowie historycznej, z elementami rozbitego samolotu – mówi ks. dziekan Tadeusz Reszka. – Piękne jest tabernakulum tego artysty w kościele Opatrzności Bożej na Zaspie. Wierzę, że w Wejherowie powstanie równie zachwycające dzieło.
Ksiądz dziekan podkreśla, że pięknieje nie tylko kościół, ale też społeczeństwo.
– Mija siedem lat mojej pracy w tej parafii, a siedem to liczba pełni – dodaje ks. Reszka. – Odnoszę wrażenie, że wejherowianie nabierają ufności, akceptują zmiany i włączają się w dzieło rewaloryzacji kościoła, podobnie jak w wydarzenia artystyczne w naszej parafii. Świadczy o tym choćby udział mieszkańców Wejherowa w niedawnym widowisku Verba Sacra.
AK.

Co zrobiono w kolegiacie
W kościele Trójcy Świętej  zamontowane zostało m.in. nowe oświetlenie  i nagłośnienie.
Zastosowano geotermiczne ogrzewanie budynku, nie tylko oszczędne, ale utrzymujące stałą temperaturę i określoną wilgotność, co jest istotne dla ochrony zabytkowych wnętrz i wyposażenia.
Kilka lat temu kościół pomalowano, a następnie odnowiono wieżę świątyni.
W minionym roku, za przynane przez miasto 100 tys. zł wykonano renowację drzwi zewnętrznych oraz rozpoczęto odnawianie frontowej elewacji.
Latem ubiegłego roku osuszono fundamenty i zamontowano instalację odwodnienia na dziedzińcu między świątynią a starym murem cmentarza.

W Gdańsku i Jerozolimie
Dzieła Mariusza Drapikowskiego można podziwiać w całej Polsce i za granicą. Zarówno sztuka sakralna, jak i rzeźby oraz unikatowa biżuteria, wykonywane są głównie z bursztynu i srebra. Do największych osiągnięć artysty należy krucyfiks ofiarowany Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku, znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim oraz bursztynowa Monstrancja Milenijna, znajdująca się w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.
W tej samej świątyni M. Drapikowski wraz z bursztynnikami gdańskimi pracował nad Bursztynowym Ołtarzem.

Bursztynowa Monstrancja Milenijna w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku

Jego dziełem jest także Tryptyk Jerozolimski na IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie oraz Bursztynowo-Brylantowa Sukienka Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze możemy oglądać również srebrno-bursztynowe tabernakulum gdańskiego artysty.
Wspaniałe tabernakulum M. Drapikowskiego zobaczymy w Katedrze Oliwskiej (w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu po lewej stronie) oraz w kościele Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie.

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz