Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Jesień i zima to pory roku, kiedy wcześniej zapada zmrok, pojawiają się mgły, silny wiatr, częściej występują opady deszczu i śniegu. To wszystko wpływa na jazdę, sprawia, że kierowanie samochodem staje się wyzwaniem i wymaga dużego skupienia.
Trzeba dostosować prędkość jazdy, do trudnych warunków – jedźmy wolniej i ostrożnie, bo na mokrej nawierzchni, pokrytej liśćmi, łatwo wpaść w poślizg!
Wykonując niebezpieczne manewry, nie liczmy na szczęście, lecz na rozsądek i to jakie posiadamy umiejętności. Nie możemy zapomnieć także o zachowaniu odpowiedniej odległości między samochodami. Jadąc zbyt blisko za innym pojazdem, możemy nie zdążyć zahamować, gdy poprzedzający nas samochód nagle się zatrzyma, albo będzie chciał skręcić w boczną drogę.
Warto także zacząć myśleć o zmianie opon letnich na zimowe. W występujących warunkach atmosferycznych znacznie poprawią one nasze bezpieczeństwo na drodze. Eksperci zalecają, aby wymiany dokonać, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo o utratę panowania nad pojazdem, a letnie opony w niskich temperaturach ulegają stwardnieniu, co zwiększa prawdopodobieństwa wpadnięcia w poślizg. Opona zimowa, wykonana ze specjalnej mieszanki gumowej i posiadająca odmienną rzeźbę bieżnika, zachowuje większą elastyczność oraz zapewnia lepszą przyczepność.
Pamiętajmy, że jesienią na wypadki szczególnie narażeni są piesi. Policjanci apelują do kierowców, aby zwolnili, przede wszystkim gdy po zmroku przejeżdżają przez małe miejscowości, a pieszym przypominają o tym, by nosili odblaski, chodzili lewą stroną pobocza, gdy nie ma chodnika.
Od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.
Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.