„Rebeka” w WCK

W Filharmonii Kaszubskiej odbyła się premiera „Rebeki” – pierwszej w historii kaszubskiej opery ludowej, dzieła scenicznego w języku kaszubskim.  Publiczność długo oklaskiwała autorów i wykonawców widowiska, co świadczy o ciepłym przyjęciu dzieła. Kolejne spektakle zaplanowano w lutym 2015 roku.

Jak już informowaliśmy, fabuła „Rebeki”  dzieje się w XIX wieku na Kaszubach. Badacz folkloru Kamil Karski (postać wzorowana na Oskarze Kolbergu) notuje opowieści i piosenki. Oczarowuje go piękna Rebeka, z której powodu Karski wdaje się w bójkę i trafia do więzienia.
Ta historia napisana przez librecistę Tomasza Fopke i kompozytora Michała Dobrzyńskiego, rozegrała się na scenie WCK pośród bardzo pomysłowej scenografii, a śpiewacy wystąpili w pięknych kostiumach.
Nie jesteśmy w stanie przypomnieć wszystkich autorów i realizatorów widowiska, ale z pewnością trzeba wymienić Jolantę Rożyńską, dyrektor WCK (na zdjęciu obok), która zajęła się reżyserią i inscenizacją opery.  Kierownictwo muzyczne objął Szymon Morus.
Opera powstała w projekcie „e-KULTURA i tradycja – nowe spojrzenie”, realizowanym w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”. To niezwykłe wydarzenie, dla regionu kaszubskiego i całego kraju, jest autorską produkcją Filharmonii Kaszubskiej.

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz