Solidarna szkoła

Przez pół roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Wejherowie realizowali projekt „Solidarna Szkoła”, zakończony czerwcowymi obchodami Święta Wolności. 13 października br. koordynatorki projektu – Sabina Podolska i Katarzyna Merc wzięły udział w uroczystym podsumowaniu Roku Wolności w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Znalazły się wśród przedstawicieli 14 szkół różnych szczebli w Polsce, wyróżnionych zaproszeniem pani prezydentowej Anny Komorowskiej.

– Byłyśmy zaszczycone spotkaniem z panią prezydentową i innymi wyróżnionymi uczestnikami projektu – mówi Sabina Podolska z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie. – Już wcześniej nasze działania zostały dostrzeżone przez organizatora projektu, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dlatego 13 czerwca wzięliśmy udział w uroczystym podsumowaniu projektu, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na konferencję w Gdańsku zaproszono 15 najaktywniejszych szkół z całej Polski. Przedstawiciele szkół krótko omówili zadania, realizowane w ramach projektu, a uczniowie mieli okazję rozmawiać z  ekspertami, czyli znanymi i wybitnymi osobami, zaangażowanych w walkę o wolność.
Podczas podsumowania organizatorzy i eksperci stwierdzili, że realizacja projektu wyzwoliła w uczniach wielką kreatywność oraz pokazała, że młodzi ludzie są solidarni i rozumieją znaczenie tego słowa.  
Dodajmy, że w interesującym spotkaniu w Gdańsku uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 1: Ola Litwin, Sara Sulich, Agata Walkusz, Michał Jurkowski, Tomek Klinkosz i Jan Lademann oraz ich opiekunki – Sabina Podolska i Katarzyna Merc.
Ponieważ celem programu było zaangażowanie całej szkolnej społeczności w edukację solidarnościową oraz  debatę na temat odpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie, w projekcie uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. W ramach wybranej ścieżki społecznej, uczniowie poznawali lokalną społeczność: prowadzili wywiady, wykonywali plakaty i zdjęcia oraz prezentacje multimedialne, zorganizowali też akcję charytatywną, prowadzoną przez bardzo aktywny w Gimnazjum nr 1 szkolny wolontariat. Na specjalnej debacie w szkole gościł m.in. prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz. Z uczniami spotkał się także działacz NSZZ Solidarność Adam Rosiński. Odbyły się też ciekawe warsztaty z udziałem nauczycieli, dyrekcji szkoły, uczniów oraz rodziców. Wszyscy debatowali nad koncepcją pracy szkoły.
4 czerwca br., w 25 rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce w szkole zorganizowano uroczystość, podczas której zaprezentowano efekty solidarnych działań całej społeczności szkolnej, a delegacja uczniów wraz z zastępcą prezydenta Bogdanem Tokłowiczem złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Jakuba Wejhera. Dzień uwieczniono wspólnym zdjęciem w biało-czerwonych barwach (fot. u góry).
– Zaangażowaliśmy się w ten projekt jako jedyna szkoła w Wejherowie. Dzięki wysiłkowi nauczycieli, uczniów i rodziców mamy dziś ogromną satysfakcję z efektów tej pracy – mówi Małgorzata Zaleska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Wejherowie.                A. Kuczmarska

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz