Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym mózgu będzie realizowana przez Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. To drugi taki ośrodek na Pomorzu.
Dobre dni dla Szpitali Pomorskich, które uzyskały zgodę na realizowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Liderem projektu leczenia udarów poprzez wykonywanie tego rodzaju zabiegów jest Oddział Neurologii z Oddziałem Udarowym wejherowskiego szpitala, kierowany przez dr n.med. Alicję Mączkowiak.
Trombektomia mechaniczna była realizowana głównie przez ośrodki uniwersyteckie w ramach ogólnopolskiego programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Pomimo starań, szpital w Wejherowie nie uzyskał wcześniej ministerialnej zgody na udział w programie, wobec czego od kilku lat procedurę realizowano bez refundacji, tylko w celu zabezpieczenia potrzeb pacjentów Oddziału Udarowego wejherowskiego szpitala. Dotychczas udało się wykonać blisko 170 takich zabiegów.
– Trombektomia mechaniczna jest najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Skuteczne przywrócenie przepływu krwi w zamkniętej tętnicy w pierwszej godzinie od zdarzenia daje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent po udarze zachowa pełną funkcjonalną sprawność – informuje dr n. med. Alicja Mączkowiak.
Procedura jest wykonywana w Pracowni Radiologii Zabiegowej Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, kierowanej przez dr Krzysztofa Pawłowskiego, a wyniki uzyskiwane przez interdyscyplinarny zespół w niczym nie ustępują wynikom osiąganym w najlepszych ośrodkach udarowych na świecie.
Jak podkreśla prof. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, cały zespół ludzi wykonał olbrzymią pracę, aby pokonać organizacyjne, logistyczne, prawne, infrastrukturalne i finansowe przeszkody, dzięki której szpital w Wejherowie awansował do ekstraklasy jednostek zajmujących się leczeniem udaru niedokrwiennego w Polsce.
– Chciałbym podziękować prezes Szpitali Pomorskich, Jolancie Sobierańskiej-Grendzie i członkom Zarządu za wyjątkową przychylność, jaką wykazywali dla tego projektu, jak również lekarzom, pielęgniarkom, technikom obu Oddziałów za zaangażowanie i wzorową współpracę oraz dodatkowo dr Hannie Goworowskiej, która miała swój udział w inicjacji projektu – dodaje prof. Marek Szołkiewicz.
– Szpital Specjalistyczny im. Ceynowy w Wejherowie to drugi ośrodek na Pomorzu oferujący tę zaawansowaną procedurę, co umacnia rolę Szpitali Pomorskich jako miejsca zapewniającego najnowocześniejsze standardy opieki nad pacjentami po udarze – podkreśla prezes Jolanta Sobierańska-Grenda.