Bezpłatna mammografia w Szpitalu Specjalistycznym

Profilaktyka jest najważniejszą bronią w walce z rakiem

Rozmawiamy z lek. med. Tomaszem Damaszke, specjalistą Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

 

– Na czym polega program bezpłatnych badań mammograficznych i do kogo jest skierowany?
– Od połowy października w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie realizowane są bezpłatne badania mammograficzne w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Raka Piersi. Program skierowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi.
Od jakiegoś czasu zabiegaliśmy, aby kobiety z terenu powiatu wejherowskiego miały ponownie możliwość wykonania mammografii w wejherowskim szpitalu w Pracowni Mammografii Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zależało nam, by badania były realizowane stacjonarnie przez pięć dni w tygodniu i żeby były ogólnodostępne. I to się udało, ponieważ w tej chwili mammografia wykonywana jest na bieżąco, praktycznie z dnia na dzień. Nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy wcześniejsza, telefoniczna rejestracja.
Z programu mogą skorzystać Panie, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ. Dodam jeszcze, że tylko w ciągu dwóch miesięcy z badania skorzystało ponad 300 kobiet.

– Na czym polega badanie i czy jest bezpieczne?
– Mammografia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Pomaga w wykrywaniu raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju, a jak wiadomo wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest czynnikiem o kluczowym znaczeniu dla powodzenia leczenia. Badanie trwa kilka minut i nie wymaga przygotowań.

– Co stanie się w przypadku, gdy mammografia wykaże nieprawidłowość?
– W przypadku prawidłowego wyniku zalecamy ponowne badanie za dwa lata, jeśli natomiast zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość pacjentka kierowana jest na pogłębioną diagnostykę, m.in. dodatkowe badanie mammograficzne, badanie USG piersi czy biopsję.

– Czy kobiety w Polsce mają wystarczającą wiedzę na temat profilaktyki raka piersi?
– Niestety, rak piersi nadal wykrywany jest zbyt późno, mimo że jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów wśród kobiet. Obecnie tylko około 20 proc. przypadków choroby rozpoznaje się we wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na śledzenie zmian predysponujących do powstania raka piersi oraz umożliwia wykrycie choroby we wczesnym, bezobjawowym klinicznie stadium i wprowadzenie szybko leczenia. Z kolei wczesne wdrożenie leczenia umożliwia zastosowanie ograniczonych procedur chirurgicznych, które nie powodują dużych okaleczeń, no i oczywiście w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia przerzutów.
– Jak zachęcić kobiety do badań?
– Na pewno musimy mówić na ten temat i uświadamiać kobiety, że profilaktyka jest najważniejszą bronią w walce z rakiem piersi.
Dlatego każda kobieta po 45 roku życia powinna wykonywać mammografię regularnie raz na 2 lata, dla własnego dobra i spokoju o własne zdrowie, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Wsparciem dla kobiet mogą być także mężczyźni, którzy odgrywają ważną rolę w ich życiu: ich partnerzy, mężowie, ojcowie czy bracia. To oni powinni wspierać kobiety i nakłaniać do badań profilaktycznych.
Zachęcam wszystkie Panie w wielu 45-74 lata do skorzystania z bezpłatnej mammografii w wejherowskim szpitalu.

 

Telefoniczna rejestracja w Pracowni Mammografii
Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, ul. Jagalskiego 10,
tel.: 58 57 27 379

Zapisy na badania są możliwe również przez Infolinię Call Center: 224 800 700

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz