Dwudniowy Festiwal Dworów i Pałaców

Zwiedzanie i wydarzenia artystyczne

Podczas „Festiwalu Dworów i pałaców Północnych Kaszub”, który odbędzie się w dniach 1-2 czerwca w 13 obiektach na terenie powiatu wejherowskiego, bedzie można zwiedzać, słuchać muzyki, obejrzeć spektakl lub wystawę.

 

Pośród setek zabytków rozrzuconych po północnej części Kaszub, warto zwrócić uwagę na tutejsze dwory i pałace. Nasz region nie jest z nimi kojarzony, a szkoda. To włąśnie dawne pałace najlepiej przybliżają bogatą historię pomorskich rodów i ich majątków, przenoszą nas do magicznej krainy tajemnic, skarbów i burzliwych miłości. Łączą je barwne legendy i opowieści o nieodkrytych tajemnicach. Dziś nikt z takim przepychem nie ozdabia elewacji i nie wyposaża obszernych pomieszczeń.
Dwory i pałace Kaszub Północnych to absolutne unikaty, perły architektury. W powiatach wejherowskim, puckim oraz lęborskim znawcy tematu naliczyli ponad 200 tego rodzaju obiektów. Jedne zachwycają wypieszczonymi wnętrzami, inne wciąż czekają na troskliwych właścicieli. Są też takie, po których nie ma dzisiaj żadnego śladu, bądź zauważyć można pozostałości w formie parku lub założenia folwarcznego. W tych, które zaadoptowano na hotele, możemy wypoczywać, poszukując ducha dawnych czasów. Kolejne zachwycają muzealnymi wnętrzami. W niektórych z powodzeniem działają restauracje, a nawet instytucje kultury bądź muzea.
Na bazie tych czynnych i odrestaurowanych zabytków architektury kilkanaście lat temu stworzono produkt turystyczny pod nazwą „Szlak dworów i pałaców Północnych Kaszub”. Skupia same perełki, wśród których znalazły się choćby Pałac Ciekocinko ze znamienitą stajnią i zawodami Baltica Equestrian Tour, Lisewski Dwór z myśliwskimi klimatami, pałace w Godętowie, Jackowie, Zwartowie, Kłaninie, Rekowie Górnym czy Prusewie. Warto zwrócić uwagę na dwory w Bychowie i Borkowie, Starbieninie, oraz dworki w Gościecinie, Kurowie, Salinie. Są też zamki w Krokowej i Rzucewie.
Część z nich to ośrodki kultury – tak jak Dworek Drzewiarza w Gościcinie, Dworek pod Lipami w Rumi czy też muzea – takie jak Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej ,działające w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków w Wejherowie.
Jak wyglądają i jak działają piękne obiekty będzie można dowiedzieć się podczas „Festiwalu Dworów i pałaców Północnych Kaszub”, który odbędzie się 1-2 czerwca w 13 obiektach. W programie zaplanowano ciekawe wydarzenia artystyczne, koncerty, wystawy, spektakle, ale też barwny program dla dzieci w związku z ich świętem – Dniem Dziecka.
Zadanie jest realizowane w ramach unijnego projektu “Dwory Południowego Bałtyku” zaś szczegóły znajdziecie Państwo na stronie:
www.kaszubypolnocne.pl

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz