Muzyka i słuchowiska

Malowanie, odświeżanie, zmiana funkcji niektórych pomieszczeń – tak rozpoczął się nowy rok w wejherowskiej bibliotece. Główna siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kaszubskiej będzie bardziej funkcjonalna, dostosowana do potrzeb czytelników w różnych wieku – dorosłych, młodych i najmłodszych. Jak zwykle, w bibliotece nie brakuje ciekawych propozycji.

Ekran komputera, zawierającego elektroniczną wersję księgozbioru, pomoże szybciej znaleźć książkę niż tradycyjny katalog.

– Przyszedł czas na odnowienie wnętrz naszej placówki, a przy okazji postanowiliśmy poprawić ich funkcjonalność, inaczej wykorzystując różne pomieszczenia – mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor PiMBP im. A. Majkowskiego w Wejherowie. – Cały parter budynku przy ul. Kaszubskiej przeznaczymy dla dzieci. Nasi najmłodsi czytelnicy będą mogli spotkać się tam nie tylko z książkami, ale też posłuchać bajek albo spędzić czas na placu zabaw.
Tak jak dotąd, w bibliotece nie zabraknie zajęć, zorganizowanych właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach. Będzie to przede wszystkim czytanie książek dla dzieci, ale także nowość – kącik muzyczny.
– Mam nadzieję, że ta propozycja spodoba się dzieciom, które będą mogły spróbować gry na gitarze, a w przyszłości także na pianoli – wyjaśnia dyrektor Balcerowicz. – Młodzi muzycy będą mieli specjalne słuchawki, dzięki którym usłyszą dźwięki instrumentu, a nie będą przeszkadzać innym.
Stanowiska komputerowe dla młodzieży i dorosłych zostaną przeniesione z parteru na piętro, do czytelni naukowej, dotąd nie wykorzystywanej w pełni. Do dyspozycji użytkowników internetu będzie dziesięć komputerów. Obok pięciu dotychczasowych urządzeń przybędzie kolejnych pięć, kupionych przez bibliotekę.
– W czytelni znajdzie się ponadto dodatkowy komputer Apple Macintosh z dotykowym ekranem, który usprawni i ułatwi wyszukiwanie pozycji w katalogu – wyjaśnia dyrektor biblioteki. – Podobny dotykowy ekran zamontowaliśmy już w wypożyczalni, dokładnie w tym samym celu.
Zamierzenia dyrekcji i pracowników są bardzo ciekawe. Choćby pomysł stworzenia czytelni na werandzie, którą można by zbudować na tarasie z tyłu budynku.
– Jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie w ramach jednego z programów, będziemy realizować ten plan – mówi Danuta Balcerowicz. – Możemy to zrobić wyłącznie za zgodą i we współpracy z Urzędem Miasta, do którego należy budynek biblioteki.
Wracając do bieżącej działalności biblioteki, która nosi imię pisarza, ale też lekarza Aleksandra Majkowskiego, placówka nie po raz pierwszy pamięta o Międzynarodowym Dniu Chorego, przypadającego 11 lutego. Podobnie, jak rok temu, pracownicy biblioteki organizują akcję na rzecz Hospicjum św. Judy Tadeusza w Wejherowie. Z pomocą kilkorga znanych osób nagrano dwa słuchowiska, a płyta jest oferowana osobom odwiedzającym bibliotekę w zamian za dobrowolne datki. Zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjum to jedno, a przeznaczenie płyty ze słuchowiskami dla ludzi chorych i starszych to druga, godna pochwały inicjatywa.
– Staramy się pamiętać o ludziach, którzy są wykluczeni z normalnego życia, a czasami nie mają siły lub odpowiednio dobrego wzroku, aby czytać książki – wyjaśnia Danuta Balcerowicz. – Słuchanie opowiadań, nagranych na krążek może sprawić im przyjemność. Dodatkową akcją na rzecz hospicjum jest przedstawienie, które zaprezentujemy 8 lutego w Gimnazjum nr 1, podobnie jak w ubiegłym roku. Serdecznie zapraszamy!
Wejherowska placówka organizuje konkursy literackie, wystawy i plebiscyty. Nie inaczej będzie w tym roku, w którym nie zabraknie ciekawych propozycji.
– Ponieważ nasze inicjatywy wiążą się z wydatkami, staramy się o pozyskanie dotacji zewnętrznych. Z tym jednak bywa różnie. Czasami nasze projekty są chwalone, uzyskują wysoką ocenę, ale pieniędzy nie otrzymujemy – mówi dyrektor Balcerowicz. – O dofinasowanie jest coraz trudniej, a dotacje bywają rozdzielane niesprawiedliwie. Dobrze, że mamy wsparcie władz miasta i powiatu.
Dodajmy, że w czasie nadchodzących ferii w bibliotece odbędą się zajęcia dla dzieci.
Szczegóły na stronie:
biblioteka.wejherowo.pl

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz