Modlitwa w lesie

W niedzielne przedpołudnie, 7 października w Piaśnicy odbyły się coroczne uroczystości ku czci ok. 12 tysięcy mieszkańców Pomorza, pomordowanych w Lesie Piaśnickim w latach 1939-1940. Mszy świętej, w której uczestniczyło kilkaset osób, przewodniczył Metropolita Gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź. W sposób szczególny modlono się za 59 kapłanów, którzy w piaśnickim lesie oddali życie za wiarę i Ojczyznę.

 

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia nowej figury Chrystusa przy grobie kapłanów oraz modlitwy księży w tym miejscu. Eucharystia celebrowana przez kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, odbyła się ok. 2,5 km dalej, w pięknej leśnej kaplicy w Piaśnickim Lesie, posród grobów ofiar hitlerowskiej zbrodni.
O tych ofiarach mówił m.in. podczas homilii Metropolita Gdański, przypominając postać bł. siostry Alicji Kotowskiej. Ksiądz arcubiskup podkreślił wielokrotnie, że zamordowanym w Piaśnicy ludziom należy się pamięć i szacunek.
Pod koniec mszy św. abp. Sławoj Leszek Głódź mówił o tym, jak bardzo zmienił się Las Piaśnicki w ostatnim czasie.
– Gdy w 1994 roku jeszcze jako Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego trafiłem do Piaśnicy, przyznam się, że nic nie wiedziałem o tym szczególnym miejscu. Nie spodziewałem się, że kilka lat później będę kierował gdańską archidiecezją i przewodniczył mszom świętym w tym lesie – stwierdził ksiądz arcybiskup, podkreślając ogromne zasługi ks. prałata Daniela Nowaka, kustosza tego miejsca martyrologii.
Ks. prałat Daniel Nowak stracił w Piaśnicy dziadka i wujka, a dziś jest głównym strażnikiem pamięci o pomordowanych. Razem z członkami Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” ks. Daniel zabiega o upamiętnianie kaszubskiej Golgoty, nie tylko w samej Piaśnicy, ale także w Wejherowie (m.in. Brama Piaśnicka).
7 października w Piaśnicy odbyła się nie tylko msza św.
Uroczyste spotkanie w Lesie Piaśnickim rozpoczęło się programem artystycznym zaprezentowanym przez młodzież z Gimnazjum w Bolszewie. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, uczestniczący w uroczystości, wciągnęli na maszt flagę państwową. Odbył się Apel Pamięci, po którym marynarze oddali salwę honorową.
Przedstawiciele władz wojewódzkich, posłowie i samorządowcy, a także reprezentanci instytucji i organizacji, składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze u stóp kaplicy.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miejskich, gminnych i powiatowych, instytucji i różnych środowisk.
Metropolita Gdański, dziękował za to, że w uroczystościach biorą udział kombatanci oraz młodzież szkolna, w tym harcerze ZHR i ZHP.

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz