Mieszkańcy oddali hołd J. Wejherowi

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, Prezydent Wejherowa i Gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów byli organizatorami obchodów 355. rocznicy śmierci założyciela miasta Jakuba Wejhera, które odbyły się w minioną niedzielę, 19 lutego.  Uczestniczyli w niej m.in. posłowie: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Kazimierz Plocke i Jerzy Budnik.

Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów na trumnie Jakuba Wejhera w krypcie klasztoru przez delegacje władz miasta i powiatu, organizacji i innych instytucji w mieście. Potem w kościele klasztornym św. Anny odbyła się uroczysta msza św. w intencji patrona miasta
Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali na rynek, gdzie przy pomniku założyciela miasta, wysłuchano przemówień i składano kwiaty.
Gości powitał Henryk Kanczkowski, prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który przypomniał, ze w czerwcu minie 25 lata, odkąd Jakub Wejher spogląda ze swego cokołu na miasto i towarzyszy jego mieszkańcom.
– Gdyby żył, byłby z nich dumny, bo wejherowianie to ludzie z inicjatywą, dbający o miasto – stwierdził prezes ZK-P.
Z kolei prezydent  Wejherowa Krzysztof Hildebrant podkreślił, że tegoroczne obchody są jubileuszowe, bo organizowane po raz trzydziesty.
– W 1982 roku do uczczenia rocznicy śmierci założyciela miasta zachęcił mieszkańców pan Stanisław Klein, który odszedł kilka dni temu, bardzo blisko daty śmierci Jakuba Wejhera – powiedział prezydent Wejherowa. – Jemu również należy się hołd i podziękowanie, że w tamtym trudnym momencie odważył się na taki gest. Co roku podczas kolejnej uroczystości ku czci Jakuba Wejhera będziemy pamiętać również o tym zasłużonym mieszkańcu naszego miasta.
Prezydent Hildebrandt mówił również o założycielu miasta, jego nowoczesnej wizji i testamencie, który nam zostawił i który starają się wypełniać zarówno gospodarze Wejherowa, jak  i jego mieszkańcy.
– Dlatego dzisiaj podejmujemy wiele wyzwań i przedsięwzięć, żeby Wejherowo było miastem przyjaznym dla mieszkańców i dla turystów – powiedział K. Hildebrandt.
Uczestników uroczystości zaproszono na koniec do sali Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną o Jakubie Wejherze. Odbyła się tam także promocja książki. O swojej pracy, zatytułowanej „Inwentarz dóbr rzucewsko-wejherowskich z roku 1711” opowiadał prof. Andrzej Groth.

Pochód mieszkańców i gości, ze sztandarami i kaszubską orkiestrą dętą  (zdjęcia obok) przeszedł dwukrotnie ulicami wejherowskiego starego miasta: w drodze z kościoła na rynek, a potem z placu Wejhera do wejherowskiego muzeum. Na placu Wejhera delegacje władz, organizacji i placówek składały kwiaty pod pomnikiem Jakuba Wejhera. Na zdjęciu poniżej reprezentacja Bractwa Kurkowego.
Pochód mieszkańców i gości, ze sztandarami i kaszubską orkiestrą dętą (zdjęcia obok) przeszedł dwukrotnie ulicami wejherowskiego starego miasta: w drodze z kościoła na rynek, a potem z placu Wejhera do wejherowskiego muzeum. Na placu Wejhera delegacje władz, organizacji i placówek składały kwiaty pod pomnikiem Jakuba Wejhera. Na zdjęciu poniżej reprezentacja Bractwa Kurkowego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.