Rozpoczął się Wielki Post

Wczoraj we wszystkich kościołach, również wejherowskich, kapłani posypali głowy wiernych popiołem. Środa Popielcowa rozpoczęła wyjątkowy czas w roku –  Wielki Post, poprzedzający najważniejsze święta w Kościele katolickim, święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wejherowie od wielu lat Wielki Post obchodzony jest w szczególny sposób. W każdy piątek tłumy wiernych wyruszają na drogę krzyżową, najpierw ulicami miasta, a potem pnąca się w górę i opadającą w dół leśną drogą na kalwaryjskich wzgórzach. Do naszego miasta na piątkową drogę krzyżową przyjeżdżają mieszkańcy całego powiatu, a także przybysze z Trójmiasta i z różnych innych miejscowości Kaszub.
Poniżej zamieszczamy piękne zaproszenie, które do mieszkańców Wejherowa, powiatu wejherowskiego i Pomorza skierował kustosz Sankturium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.

Boża Opatrzność sprawiła, że drogi naszej codzienności splotły się z wejherowską Kalwarią. Z woli fundatora Jakuba Wejhera kryje ona w sobie ziemię z Ojczyzny Zbawiciela. Od 350 lat rozwijał się tutaj ruch pielgrzymkowy, który trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
To miejsce było świętym dla naszych ojców. Stawiali oni sobie za punkt honoru przy najmniej raz w swoim życiu przejść kalwaryjskie wzgórza.
To oni uczyli nas miłości do tego Sanktuarium. Przypominał nam o tym bł. Jan Paweł II w Gdyni i Sopocie.
I sam nas tego uczył…
Rozpoczynamy Wielki Post. Ten czas pokuty i nawrócenia to okazja abyśmy za przykładem bł. Jana Pawła II i Jakuba Wejhera, wzorem naszych ojców, spotkali się w tym świętym miejscu na rozważaniu pasyjnych tajemnic naszej wiary; abyśmy na nowo je odkryli i pokochali…
Sama obecność odnowionej Kalwarii, jej upiększony wygląd nie jest w stanie dać nam zbawienia…
Wolą jej Fundatora było przybliżyć i dać szansę pochylenia się nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Jako opiekunowie i stróżowie Sanktuarium pragniemy za Waszym, Drodzy Państwo, pośrednictwem zaprosić wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych na Drogę Krzyżową, którą odprawiać będziemy na wejherowskiej Kalwarii w każdy piątek Wielkiego Postu:
– o godz. 15.00 Msza św. w intencji Pielgrzymów;
– okazja do spowiedzi i uczczenia Relikwii Krzyża św.
– o godz. 16.00 wyjście na Kalwarię

NIECH NIE ZABRAKNIE NIKOGO Z NAS
NA WZGÓRZACH KASZUBSKIEJ JEROZOLIMY!

Pragniemy także poinformować, iż dla Pielgrzymów został otwarty już parter Domu Pielgrzyma z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym.
Istnieje możliwość krótkiego odpoczynku oraz zakupu ciepłego posiłku.

Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia na Kalwarii Wejherowskiej!

z franciszkańskim POKÓJ i DOBRO
o. Tyberiusz Nitkiewicz OFM
kustosz sanktuarium

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.