Szkoła w Unii, Europa w szkole
„Unia Europejska szansą dla młodego pokolenia Polaków” to tytuł debaty oksfordzkiej, którą przygotowały i przeprowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie (ZSO nr 2). Gościem spotkania był europoseł Jan Kozłowski. W debacie uczestniczyli też przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz przedstawiciele władz miasta.
Uczennice tej szkoły, Dominika Lenart, Magda Wittich i Małgorzata Ptach są laureatkami wojewódzkiego etapu programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej”. Przygotowana przez licealistki pod kierunkiem nauczycielki Aliny Lipskiej interesująca prezentacja na temat wolontariatu zdobyła uznanie komisji konkursowej i pozwoliła zająć pierwsze miejsce w województwie.
Zorganizowana w miniony piątek debata oksfordzka stanowiła kolejny, ogólnopolski szczebel udziału we wspomnianym programie.
Uczestnicy etapu ogólnopolskiego mają za zadanie przygotować spotkanie (debatę, pokaz, lekcję itp.) z udziałem europosła. Pełniący tę funkcję Jan Kozłowski przyjął zaproszenie do wejherowskiego liceum i przysłuchiwał się ciekawej dyskusji.
Magda, Dominika i Małgosia zorganizowały debatę wspólnie z koleżankami z liceum, a uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Jedne przekonywały o tym, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej otwiera przed polską młodzieżą nowe możliwości m.in. studiowania na zagranicznych uczelniach, zdobywania wiedzy i doświadczenia, a także pracy w krajach europejskich.
Dodatkowym atutem wyjazdów na studia lub do pracy w UE jest rozwijanie umiejętności językowych i poznawanie kultury innych państw.
Te argumenty podważały inne uczestniczki debaty, twierdzące, że Unia wcale nie jest dla młodych Polaków szansą na lepszą i ciekawszą przyszłość.
Przysłuchująca się debacie młodzież licealna głosowała (przez podniesienie niebieskich lub czerwonych kartek), czyje argumenty popiera. O opinię na ten temat poproszono głównego gościa spotkania.
– Jestem pod wrażeniem waszej dyskusji – powiedział europoseł Jan Kozłowski, którego zdaniem młodzież powinna wykorzystać szansę związaną z UE, jeśli dokona takiego wyboru. Polacy powinni wyjeżdżać za granicę, uczyć się tam i zdobywać doświadczenia, aby potem wrócić i pracować w Polsce.
– Wszystko zależy od was samych – dodał zastępca prezydenta Wejherowa, Bogdan Tokłowicz. – Najważniejsze, żeby wybrać właściwy, odpowiedni dla siebie kierunek kształcenia.
Uczniowie liceum zadawali też gościom pytania. Kierowali je zwłaszcza do europosła Jana Kozłowskiego, ponieważ ta część spotkania również dotyczyła możliwości, jakie daje młodym ludziom Unia.
– Teraz pozostaje nam napisać i wysłać do Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprawozdanie z debaty – wyjaśnia Alina Lipska, opiekun uczestniczących w programie uczennic. – Ministerstwo, które realizuje dziewiątą edycję programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej” przyzna główne nagrody. My już teraz cieszymy się z pierwszego miejsca, które nasze reprezentantki zdobyły na etapie wojewódzkim.
AK.
Unia i wolontariat
IX ogólnopolski program edukacyjny – „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły” realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego.
W programie biorą udział uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimazjalnych w całym kraju.
Uczestnicząc w tej inicjatywie, uczniowie m.in. poznali zagadnienia związane z wolontariatem, w związku z ustanowieniem roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.
Po raz drugi
II Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie po raz drugi bierze udział w ogólnopolskim programie, dotyczącym UE. W ubiegłym roku uczennice pod kierunkiem polonistki A. Lipskiej również zdobyły pierwsze miejsce na Pomorzu i organizowały debatę w szkole.
Wprawdzie wejherowianki nie znalazły się wśród laureatów, wytypowanych przez ministerstwo, ale europoseł Jan Kozłowski zaprosił drużynę z II LO w Wejherowie na kilka dni do Brukseli. Uczennice miały nawet okazję znaleźć się w sali Europarlamentu i zwiedzić inne obiekty Unii Europejskiej.