Wieczór z Fredrą na rzecz hospicjum

10 lutego o godz. 18.00 (bilety sprzedane) i 19.15 w auli Gimnazjum nr 1 w Wejherowie odbędzie się „Wieczór z Fredrą”. We fragmentach fredrowskich komedii  „Zemsta” i „Śluby Panieńskie” wystąpią znani wejherowianie m.in. dyrektorzy, radni, urzędnicy i działacze społeczni. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na potrzeby Hospicjum pw. św. Tadeusza Judy.

Organizatorem tego niezwykłego spektaklu jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, we współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury.
– Od kilku lat, z okazji obchodzonego w lutym Światowego Dnia Chorego, organizujemy akcje charytatywne na rzecz hospicjum– informuje Danuta Balcerowicz, dyrektor PiMBP w Wejherowie. – Zwykle były to aukcje i kiermasze obrazów lub przedmiotów, podarowanych przez mieszkańców powiatu wejherowskiego. Po raz pierwszy przygotowujemy spektakl, w dodatku w nietypowej obsadzie. Mam nadzieję, że nasze przedsięwzięcie spodoba się mieszkańcom, którzy poprzez udział w wieczorze pomogą chorym, będącym pod opieką hospicjum. To jest najważniejsze, bo hospicjum i jego podopieczni bardzo potrzebują naszego wsparcia.

Skąd pomysł na organizowanie akcji właśnie przez bibliotekę? Jak wyjaśnia dyrektor Balcerowicz, ma to związek z patronem placówki, Aleksandrem Majkowskim, który był m.in. lekarzem, wrażliwym na krzywdę ludzką.
Aktorzy i realizatorzy przedsięwzięcia przygotowują się do niego intensywnie, nie ukrywając, że mają ogromną tremę.

– Na pewno przygotowaniom towarzyszy stres, ale pozytywny, który mobilizuje do osiągnięcia jak najlepszego efektu – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, reżyser przedstawienie, na co dzień pracująca w wejherowskiej bibliotece. – Cieszę się, że mamy profesjonalne warunki: scenę, oświetlenie, nagłośnienie, co pozwala nam „rozwinąć skrzydła”. Aktorzy są niesamowicie zaangażowani i oddani sprawie. Wkładają w to przedsięwzięcie całe serce, począwszy od nauki tekstu (co dla osób tak  obciążonych obowiązkami zawodowymi nie jest łatwe), poprzez przygotowanie własnego stroju, aż po aktywne uczestnictwo w próbach, na które poświęcają swój czas wolny.
To wszystko sprawia, że praca nad tym spektaklem jest prawdziwą przyjemnością – dodaje pani Ewelina. – Zwłaszcza, że przyświeca nam tak szczytny cel i wiemy, że możemy pomóc osobom chorym.
Oprócz „Wieczoru z Fredrą”, biblioteka tradycyjnie organizuje kiermasz, który odbędzie się w dniach 10-11 lutego.

To ważna informacja dla wszystkich, którzy nie mogą przyjść na piątkowyspektakl w Gimnazjum nr 1, ale chcieliby wesprzeć cel.
Całkowity dochód z obydwu przedsięwzięć przekazany Hospicjum pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie, o którym piszemy szerzej na str. 10.

Będzie więcej przedstawień
Z powodu dużego zainteresowania dobroczynnym spekaklem, organizatorzy postanowili zagrać dwa razy. Drugie spotkanie z Fredrą odbędzie się również w piatkowy wieczór, o godz. 19.15
To samo przedstawienie zostanie zaprezentowane w przyszłym tygodniu mieszkańcom Bolszewa, a także Szemuda. W tych miejscowościach także zbierane będa datki na Hospicjum pw. św. Tadeusza Judy, które opiekuje się również chorymi poza miastem, zwłaszcza w gminie Wejherowo.

Obsada i realizacja

narrator – Jolanta Rożyńska
Klara – Olga Tomaszewska
Pani Dobrójska/Podstolina – Gabriela Lisius
Aniela – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
Albin – Jacek Thiel
Klara Raptusiewiczówna – Monika Dampc
Cześnik Raptusiewicz – Mirosław Lademann
Dyndalski – Tomasz Fopke
Józef Papkin – Ryszard Nalepka
Wacław Milczek – Bartosz Aleksandrowski
Rejent Milczek – Maciej Baran
reżyseria – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
scenografia – Jolanta Rożyńska
realizacja – Danuta Balcerowicz

W bibliotece i przed spektaklem

Bilety w cenie 30 zł (lub więcej według uznania) są do nabycia w siedzibie PiM Biblioteki Publicznej przy ul. Kaszubskiej 14 w Wejherowie.
Można też kupić zaproszenia na spektakl przed rozpoczęciem się  „Wieczoru z Fredrą” o godz. 19.15.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.