Plac otrzymał imię Ryszarda Jakubka

Teren rekreacyjno-sportowy na Osiedlu Sucharskiego otrzymał nazwę „Plac im. Ryszarda Jakubka”, upamiętniającą zmarłego w zeszłym roku znanego działacza społecznego, wieloletniego przewodniczącego Rady Osiedla Sucharskiego. Z tej okazji 30 stycznia na tym osiedlu odbyła się mała uroczystość. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta Wejherowa podjęła 8 lipca 2011 r., a miesiąc wcześniej uchwała o nadaniu terenowi imienia R. Jakubka została przyjęta przez Radę Osiedla.
Treść dokumentów sprzed kilku miesięcy, potwierdzających nadanie imienia Ryszarda Jakubka osiedlowemu placowi zabaw u zbiegu ulic Mostnika i Krofeya przedstawił sekretarz miasta Bogusław Suwara.
– Ta uchwała jest wyrazem uznania i upamiętnienia zasług założyciela i wieloletniego przewodniczącego Rady Osiedla Sucharskiego – podkreślił sekretarz miasta Wejherowa.
Sylwetkę bohatera uroczystości przypomniał zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz.
Jak powiedział B. Tokłowicz, zmarły w ubiegłym roku Ryszard Jakubek prawie całe życie zawodowe związał z Wejherowem. Przez 38 lat pracował w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wejherowie, którego był dyrektorem. Wcześniej organizował Ośrodek Specjalny dla dzieci niepełnosprawnych w Lęborku.
– Ryszard Jakubek pokazał, że bezinteresowność i zgoda są drogami do tworzenia wspólnoty aktywnych ludzi. Takich, którzy nie zamykają się w ścianach swoich domów, ale poświęcają czas na działalność publiczną dla dobra innych – powiedział Bogdan Tokłowicz. – Był obywatelem-demokratą w naszej małej ojczyźnie.
Przewodnicząca Rady Osiedla Sucharskiego, Hanna Szewczyk przypomniała, że z inicjatywy Ryszarda Jakubka powstała świetlica i plac rekreacyjno-sportowy przy ul. Mostnika. Pod jego kierownictwem powstało wiele cennych inicjatyw, dzięki którym odbyły się m.in. cykliczne imprezy na osiedlu, integrujące mieszkańców.

– Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za kilkunastoletnia pracę na rzecz osiedla – powiedział radny miejski Dariusz Kreft, bliski współpracownik R. Jakubka.
Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Wejherowie Helena Ostrowska dziękowała prezydentowi Wejherowa i jego współpracownikom oraz radnym za podjęcie tej inicjatywy.
– Mówi się, że tak długo jesteśmy wśród żywych, jak długo pozostajemy w ich pamięci. Myślę, że m.in. nasz pan dyrektor długo zostanie w naszej pamięci, bo każde dziecko, które przyjdzie na ten plac zabaw zapyta rodziców kim on był – dodała Helena Ostrowska, która bardzo ciepło wspomina lata współpracy z Ryszardem Jakubkiem.
Krzysztof Jakubek, syn patrona placu, podziękował w imieniu rodziny za inicjatywę prezydenta Wejherowa, mieszkańców osiedla i radnych miejskich.
– Dziękuję że wybrano właśnie takie miejsce. Ten plac oddaje charakter pracy mojego taty, związanej z dziećmi, m.in. z rekeacją. Dziękuję również za termin uroczystości, bo 31 stycznia to akurat dzień jego urodzin. W tym roku miałby 75 lat. To bardzo ładny prezent dla taty – stwierdził Krzysztof Jakubek.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodziny patrona placu rekreacyjnego, władze miasta Wejherowa, radni miejscy, powiatowi i osiedlowi, dyrekcja Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, dyrektorzy i pracownicy miejskich jednostek budżetowych, Bracia Kurkowi, policjanci, strażnicy miejscy oraz mieszkańcy osiedla.
FP.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.