Verba Sacra

Po raz dziewiąty prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, ksiądz prałat Tadeusz Reszka oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprosili na widowisko z cyklu Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich. W wejherowskiej Kolegiacie znów zabrzmiały słowa Pisma Świętego w języku kaszubskim, w znakomitym wykonaniu rodowitej Kaszubki, Danuty Stenki.

 

W poniedziałek 23 stycznia ta znana aktorka czytała Księgę Psalmów cz. II, czyli Psalmy w Nowym Testamencie.
Przekład z hebrajskiego i komentarz teologiczny napisał o. prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora w konsultacji z wejherowianinem, prof. dr hab. Jerzym Trederem. Widowisko wyreżyserował Przemysław Basiński z Poznania.
Usłyszeliśmy dziesięć psalmów, przeplatanych nastrojowymi utworami Cezarego Paciorka, zaśpiewanymi przez Antoninę Krzysztoń.
Na kolejny wieczór w cyklu Verba Sacra do Wejherowa przybył Metropolita Gdański, abp. Sławoj Leszek Głódź.
Obecny był również prowincjał Prowincji św. Franciszka w Poznaniu – o. Filemon Janka oraz ojcowie franciszkanie z Poznania i Wejherowa z o. gwardianem Tyberiuszem Nitkiewiczem.

O oprawę muzyczną niezwykłego wieczoru zadbali: Cezary Paciorek i Antonina Krzysztoń. Usłyszeliśmy pieśni: Dixie Dominus meo, Quare fremuerunt gentes, Domine, Dominus noster oraz Confitemini Domino, do których muzykę napisał Cezary Paciorek - muzyk jazzowy, akordeonista, pianista i kompozytor, który edukację muzyczną rozpoczął w wejherowskiej szkole muzycznej i w naszym mieście zdobywał doświadczenia.  Pieśni zaśpiewała Antonina Krzysztoń - artystka, która występuje na najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną, gra wiele koncertów w kościołach, a w jej pięknych balladach słychać również zamiłowanie do muzyki folkowej.
O oprawę muzyczną niezwykłego wieczoru zadbali: Cezary Paciorek i Antonina Krzysztoń. Usłyszeliśmy pieśni: Dixie Dominus meo, Quare fremuerunt gentes, Domine, Dominus noster oraz Confitemini Domino, do których muzykę napisał Cezary Paciorek – muzyk jazzowy, akordeonista, pianista i kompozytor, który edukację muzyczną rozpoczął w wejherowskiej szkole muzycznej i w naszym mieście zdobywał doświadczenia. Pieśni zaśpiewała Antonina Krzysztoń – artystka, która występuje na najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną, gra wiele koncertów w kościołach, a w jej pięknych balladach słychać również zamiłowanie do muzyki folkowej.

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt witał zacnych gości, przybyłych m.in. z poznańskiego Uniwersytetu Adam Mickiewicza, który jest inicjatorem i współorganizatorem imprezy.
Prezydent K. Hildebrandt witał również serdecznie mieszkańców Wejherowa, którzy co roku chętnie przybywają na kolejne prezentacje z cyklu „Verba Sacra”. Dla wielu osób jest to szczególna okazja do przeżyć artystycznych i duchowych.
Przypomnijmy, że ten projekt interdyscyplinarny, a ściślej artystyczno-naukowo-religijny powstał dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i poświęcony jest tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego.
Wartościowa inicjatywa doczekała się kontynuacji, a w grudniu 2003 roku w Poznaniu w ramach cyklu „Verba Sacra”, literacki język polski został wzbogacony językiem kaszubskim.
Od tego czasu, co roku w styczniu słowa Biblii w tłumaczeniu na język kaszubski za sprawą ojca Adama Ryszarda Sikory, rozbrzmiewają w Wejherowie.
Dlaczego właśnie tutaj? Bo Wejherowo ze swoją Kalwarią i Sanktuarium Matki Bożej jest duchową stolicą Kaszub.
AK.


Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.