Wejherowskie kolędowanie

Na koniec okresu bożonarodzeniowego nie brakowało okazji do wysłuchania polskich i innych kolęd w znakomitym wykonaniu. Co najmniej w dwóch kościołach wejherowskich odbyły się koncerty chórów i zespołów.

Piękny koncert kolęd w wykonaniu Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” pod dyrekcją Aleksandry Janus odbył się w niedzielę 15 stycznia w kościele św. Trójcy w Wejherowie. Był to zarazem wejherowski debiut nowego chóru, który rozpoczął koncertowanie dzień wcześniej występem w Bolszewie.
Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” powstał w połowie grudnia ubiegłego roku, a jego nazwa oznacza muzykujących przyjaciół.
– Pierwsza próba odbyła się zaledwie miesiąc wcześniej, od tego czasu dokładaliśmy wszelkich starań, aby jak najszybciej i jak najlepiej przyswoić nowe utwory i móc występować – powiedziała Karolina Czarnecka, prezes chóru.

Chór Mieszany „Camerata Musicale” i jego dyrygentka, Aleksandra Janus.
Chór Mieszany „Camerata Musicale” i jego dyrygentka, Aleksandra Janus.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Aleksandra Janus, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, od 2007 roku współpracująca z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”. A. Janus uczestniczyła w polskich i zagranicznych kursach oraz warsztatach muzycznych.
Członkowie chóru „Camerata Musicale” śpiewali kolędy podczas mszy św. o godz. 9.30, a po zakończeniu liturgii dali krótki recital. Niektóre utwory chór wykonał przy akompaniamencie Karoliny Czarneckiej. Solo klarnetowe zagrał Mateusz Cyman.
W kolejną niedzielę, 22 stycznia w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie odbył się coroczny koncert kolęd w wykonaniu chórów z Wejherowa i regionu.
Na koncert, a właściwie festiwal kolęd zaprosili mieszkańców prezydent Wejherowa, Wejherowskie Centrum Kultury oraz proboszcz parafii p.w. św. Leona Wielkiego – ks. Marian Dettlaff.

Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa zaśpiewało obok innych chórów w kościele pw. św. Stanisława Kostki.
Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa zaśpiewało obok innych chórów w kościele pw. św. Stanisława Kostki.

W pięknych wnętrzach kościoła, obok tradycyjnej szopki wystąpiło kilka zespołów, w tym: Chór Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa, Stowarzyszenie Chór „Lira” im. ks. St. Ormińskiego z Rumi, Chór Świętojański przy parafii św. Jana z Kęt w Rumi, Zespół Wokalny Art.’n’Voices z Wejherowa, Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa oraz Chór Żeński „Gaudeamus” z Wejherowa.
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.