Dobra jakość jest najważniejsza

Producent Mebli Stylowych Edward Szulta z Łebna do stolarskiego mistrzostwa dochodził sam. Wymagało to czasu i ciężkiej pracy, ale efekt jest doskonały. Meble – kiedyś wykonywane przez pana Edwarda własnoręcznie, a obecnie powstające w jego zakładzie – są znane i popularne nie tylko w powiecie wejherowskim. Trafiają do klientów w całej Polsce i do odbiorców zagranicznych.

– Po zakupy przyjeżdżają do nas kolejne pokolenia klientów – mówi właściciel firmy EDA, działający w branży od 1988 roku. Od początku swojej działalności Edward Szulta jest aktywnym członkiem Cechu Rzemiosł w Wejherowie.
Od dzieciństwa mieszka w Łebnie, w gminie Szemud. Przy głównej drodze w kierunku Luzina stoi jego rodzinny dom, a teraz także zakład oraz salon sprzedaży mebli z dwupoziomową ekspozycją. Można tam zobaczyć i kupić głównie meble stylowe, tzw. gdańskie, ale nie brakuje też nowoczesnych.

NAJPIERW SAMODZIELNIE
– W mojej rodzinie nie było tradycji stolarskich, chociaż mam nadzieję, że teraz będą kontynuowane – mówi Edward Szulta. – Ja pierwszy w rodzinie zainteresowałem się stolarką, ukończyłem odpowiednią szkołę, pracowałem w różnych warsztatach. Postanowiłem spróbować samodzielnej działalności i od 24 lat prowadzę zakład w rodzinnej miejscowości.
Od początku interesowały mnie tylko meble. Robiłem je najpierw samodzielnie, ale z biegiem lat mogłem i musiałem zatrudnić pracowników.
Na szczęście klientów przybywało, meble z Łebna spodobały się mieszkańcom okolicznych miejscowości, a także Wejherowa i Trójmiasta. Klienci przekazywali swoim znajomym i krewnym dobre opinie. Dzięki temu zakład z Łebna zyskał dobrą renomę.

Edward Szulta w swoim salonie meblowym.
Edward Szulta w swoim salonie meblowym.

RECEPTA NA SUKCES
– Niełatwo ją zdobyć, ale jeszcze trudniej utrzymać – mówi pan Edward. – Klienci są coraz bardziej wymagający, a konkurencja na rynku coraz większa.
Co jest podstawą sukcesu w tej branże? Na to pytanie Edward Szulta odpowiada bez wahania, wymieniając na pierwszym miejscu dobrą jakość mebli.
– Poza wyglądem mebli, które po prostu muszą się klientowi podobać, jakość jest bardzo ważna – mówi E. Szulta. – Trzeba stosować najlepsze materiały, okucia bardzo dobrych firm . Klienci to doceniają i na ogół wolą zapłacić więcej za trwałe i funkcjonalne meble. Poza tym ważna jest solidność i terminowość, bo co z tego, że ktoś potrafi zrobić ładne meble, ale jest niesłowny i nie przestrzega terminów? Ważny jest też montaż u klienta, m.in. porządne wykończenie.
Pan Edward podkreśla, że duży wpływ na dobrą opinię ma jest życzliwość i uprzejmość wobec klientów.

NOWOŚCI I MOŻLIWOŚCI
Kolejna istotną sprawą, nie tylko w tej dziedzinie, jest stałe nadążanie za nowościami i zmianami w branży.
Trzeba znać nowe technologie, maszyny, orientować się w dostępnych na rynku materiałach i wykończeniach.
Rzemieślnik i jego pracownicy codziennie „gonią” zmieniające się gusta, rozwijają asortyment . W sklepie przybywa mebli stylowych i nowoczesnych do salonu, ale są też sypialnie i kuchnie.
– Nawet pani nie wie, jak dużo na rynku jest nowych pomysłów i propozycji. Nie chcemy, żeby klient nas zaskoczył. Musimy to wiedzieć wcześniej – twierdzi E. Szulta, który uważa, że wobec klienta trzeba być szczerym. – Staramy się przyjmować wszystkie, nawet trudne zamówienia, ale czasem jest to niemożliwe, więc trzeba odmówić i wyjaśnić dlaczego.
Meble firmy EDA trafiają do sklepów w Polsce i za granicą, na przykład ostatnio wysyłane są na Litwę. Zakład realizuje też zamówienia indywidualne klientów z Holandii i Niemiec.
Pan Edward sam projektuje meble, wymyśla wzory i wykończenia, wykonywane potem w jego zakładzie. Elementy dekoracyjne stylowych mebli wykonuje na zlecenie artysta.

BĘDZIE KONTYNUACJA
– Cieszę się, że mam zdolnych i oddanych pracowników – mówi pan Szulta. – Dobry pracownik to skarb. Nasz zakład zatrudnia 24 osoby, mieszkańców Łebna i najbliższej okolicy.
Dorosły syn Edwarda Szulty, Szymon jeszcze się uczy, ale jednocześnie pracuje i pomaga ojcu w prowadzeniu firmy.
– Widzę, że syn interesuje się tą pracą i chce kontynuować moją działalność, z czego jestem bardzo zadowolony – mówi producent mebli.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.