Bez papierosów i dymu

Na grudniowej sesji Rady Miasta Wejherowa zapadła nietypowa, ale bardzo pożyteczna decyzja. Radni podjęli uchwałę o zakazie palenia papierosów w miejskim parku, w amfiteatrze, na Kalwarii Wejherowskiej oraz na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych. Dzięki uchwale, osoby niepalące będą mogły spacerować po parku czy po Kalwarii bez konieczności wdychania papierosowego dymu. Tak będzie również na korytarzach i schodach w blokach oraz w kamienicach.
Taką decyzję zdecydowanie pochwalili członkowie Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych w Gdańsku. Przewodniczący Rady Miasta Leszek Glaza, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz komendant Straży Miejskiej Zenon Hinca otrzymali pismo od przedstawiciela Zarządu PTPZ Łukasza Balwickiego. Pogratulował on władzom miasta podjęcia odważnej, a zarazem potrzebnej decyzji.
Palacze, a jest ich w Polsce ok. 10 milionów, narażają na bierne wdychanie dymu tytoniowego dorosłych, dzieci i młodzież. Stosunkowo niedawno rozszerzono katalog miejsc publicznych, objętych zakazem palenia, a ustawodawca pozostawił samorządom możliwość tworzenia przestrzeni wolnych od dymu tytoniowego. Niektóre samorządy zadbały o zdrowie mieszkańców oraz gości.
„…Cieszymy się, że ich śladem podążyło Miasto Wejherowo, którego Radni zadbali o ochronę osób przebywających w bardzo wielu miejscach publicznych. Państwa decyzja spowoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe u biernych palaczy (…), a także pomoże osobom palącym ograniczyć, a w dalszej konsekwencji porzucić swój nałóg. Jako realizatorzy projektu tworzenia miejsc wolnych od dymu tytoniowego w województwie pomorskim służymy Państwu pomocą i radą w podejmowaniu dalszych starań na rzecz ochrony zdrowia społeczeństwa.” – napisał Łukasz Balwicki z Zarządu PTPZ do przestawicieli władz Wejherowa.

Nawet w styczniu warto pospacerować po parku, ale lepiej bez papierosa, mimo, że uchwała Rady Miasta jeszcze nie obowiązuje.
Nawet w styczniu warto pospacerować po parku, ale lepiej bez papierosa, mimo, że uchwała Rady Miasta jeszcze nie obowiązuje.

Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Województwa Pomorskiego, co oznacza że zacznie obowiązywać za około miesiąc.
Dla tych, którym trudno jest pozbyć się nałogu mamy wiadomość na pocieszenie: w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego zostanie wyznaczonych kilka miejsc dla palaczy. Tam będzie można zapalić papierosa bez szkody dla zdrowia innych spacerowiczów oraz bez narażenia się na mandat.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.