Betlejem leży blisko Wejherowa
Niewielu wejherowian wie, że w Małym Trójmieście Kaszubskim jest Betlejem. Położone między Redą Pieleszewem a Ciechocinem Betlejem odwiedziła niedawno grupa słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA.
Miłośnicy pieszych wycieczek z WUTW nawet w okresie świąteczno-noworocznym nie pozwolili sobie na lenistwo, brak ruchu i relaksu w plenerze. Oto relacja z tej wycieczki, uzupełniona o ciekawostki, dotyczące Betlejem.
Po przejściu przez mostek na rzece Redzie w Pieleszewie i kilkunastu metrach przez lasek grupie wejherowian ukazało się skupisko domków jednorodzinnych, pięknie zagospodarowane działki i ogródki. W okresie międzywojennym zamieszkiwali tu redzcy Kaszubi, zajmujący się rolnictwem. Było to tzw. wybudowanie, składające się z kilku skromnych chałup.
Do dziś powtarzana jest anegdota, że kiedy ksiądz chodził po kolędzie, widząc w domach biedę, mówił: „tu jest tak, jak w Betlejem”.
Oficjalnie nazwa Betlejem nie istnieje, chociaż można ją spotkać na starych mapach geodezyjnych. Dawna biedna osada zmieniła się w urokliwe przedmieście Redy, administracyjnie przyłączone do tego miasta 1 stycznia 1967 r.
Betlejem jest dzielnicą ekologiczną. Mieszkańcy bardzo dbają o czystość ulic i okolic lasu, który jest południowym fragmentem Puszczy Darżlubskiej. Na tym nie kończą się proekologiczne działania mieszkańców tej części Redy. Założyli oni Stowarzyszenie „Nowe Betlejem” i przystąpili do międzynarodowej grupy miast, wsi i dzielnic, zrzeszonych pod hasłem zrównoważonego rozwoju. Celem stowarzyszenia jest dążenie do samowystarczalności energetycznej oraz wprowadzanie innowacyjnych metod pozyskania i racjonalnego wykorzystania dostępnej energii.
Okazuje się, że w dzielnicy zastosowano prawie wszystkie możliwe technologie ekologiczne takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory itp.
To miejsce oferuje niepowtarzalny lokalny kaszubski koloryt, piękne krajobrazy i mikroklimat. Chociaż tak blisko naszego miasta, jednak jest mało znane. Ciche i spokojne zachęca do spacerów, nordic walking i wypadów rowerowych. Główna ulica 12 Marca, której budowę zakończono we wrześniu 2011 r. łączy tę dzielnicę z osiedlem Ciechocino.
Stamtąd można bez trudu dostać się autobusem nr 8 do Wejherowa.
Nasza grupa turystyczna, licząca 25 osób była bardzo zadowolona z przedświątecznego spaceru. Po dojściu z Betlejem do Ciechocina odpoczęliśmy przy kominku w Dworku w Ciechocinie, gdzie wymieniliśmy się mikołajkowymi upominkami i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.
Zachęcamy wszystkich do spaceru do Betlejem.
Alicja Orszulak
turysta senior WUTW YMCA