Jakub Wejher byłby dumny
Wspomnienia i prezentacja dorobku, a także gratulacje, wyróżnienia i nagrody wypełniły jubileuszową uroczystość w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Ta pięknie położona na skraju Puszczy Darżlubskiej placówka, działa w Wejherowie dokładnie od trzydziestu lat.
Reprezentanci zespołu lekarskiego, pielęgniarek, pracowników poszczególnych poradni i pracowni, a także administracji szpitala świętowali jubileusz w towarzystwie znakomitych gości. W imieniu całej załogi, której część pełniła w tym czasie służbę przy pacjentach, przyjmowali gratulacje i podziękowania za codzienny wysiłek w ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców Wejherowa, powiatu i regionu
Jesienią 1981 roku otwarto szpital w jego obecnej siedzibie, a Miejski Zakład Komunikacji uruchomił pierwszą linie autobusową, prowadzącą do odległego od centrum Wejherowa szpitala.
Pierwszego pacjenta przyjęto 23 października . Trzy dni wcześniej przed głównym wejściem została odprawiona msza św. koncelebrowana przez biskupa Mariana Przykuckiego. Z kolei kilka dni później odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem I sekretarza PZPR Tadeusza Fiszbacha.
DOBRA OPINIA
Nie to jednak jest najważniejsze w historii wejherowskiego szpitala. Najważniejsze są osiągnięcia lekarzy, prowadzące do coraz skuteczniejszego leczenia pacjentów. Szpital cieszy się dobrą opinią zarówno ze względu na dobrych lekarzy specjalistów na poszczególnych oddziałach, wysoki poziom leczenia, ale też z powodu dobrej opieki ze strony pielęgniarek i personelu. Klinika może poszczycić się nowoczesnym wyposażeniem, a dzięki remontom, i modernizacji z roku na rok poprawiają się warunki leczenia.
CERTYFIKAT PO KASZUBSKU
O tym wszystkim mówił podczas uroczystego spotkania z okazji 30-lecia placówki dyrektor Andrzej Zieleniewski. Dyrektor podkreślał zasługi wszystkich pracowników.
– Praca w szpitalu, to praca zespołowa – powiedział A. Zieleniewski.
Do osiągnięć szpitala należą przyznawane mu tytuły i certyfikaty. Jeden z nich, Certyfikat Akredytacyjny został właśnie odnowiony. Dyrektor Centrum Monitoringu Jakości, które przeprowadziło kontrolę w szpital, wręczył dyrektorowi Zieleniewskiego certyfikat. Co ciekawe, wejherowska placówka otrzymała również wersję w języku kaszubskim.
Arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, posłanka Krystyna Kłosin, wojewoda pomorski Michał Owczarczak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta wejherowski Józef Reszke i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt to tylko niektórzy przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, którzy przybyli na uroczystość jubileuszową w szpitali.
JAKUB WEJHER BYŁBY DUMNY
Goście ofiarowali dyrekcji i pracownikom placówki prezenty. Do wejherowskiej kliniki trafiła m.in. Statuetka Jakuba Wejhera, podarowana przez prezydenta Wejherowa. Jest to prezent o tyle szczególny, że związany z historią wejherowskiego szpitalnictwa. To właśnie założyciel miasta, Jakub Wejher w 1644 roku założył pierwszy szpital na terenie swoich dóbr.
– Założyciel miasta byłby dziś dumny a takiego szpitala, który odgrywa ważną rolę w mieście – powiedział prezydent Hildebrandt. – Mieszkańcy z pewnością czują się bezpieczniej, jeśli mają do dyspozycji taką placówkę.
WSPARCIE SAMORZĄDÓW
Gratulacje i podziękowania dla całej załogi przekazywano m.in. w imieniu mieszkańców miasta i powiatu, ale też okolicznych innych miejscowości województwa. Do Wejherowa trafiają bowiem pacjenci z Trójmiasta, z Pucka i Półwyspu Helskiego czy Lęborka.
– To przyjazny szpital – – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Pacjenci znajdują tu profesjonalną opiekę i domową atmosferę.
Marszałek podkreślał też dobrą współpracę szpitala z przedsiębiorcami oraz wsparcie ze strony samorządu powiatowego, miejskiego , a także wójtów i burmistrzów innych gmin w powiecie. M.in. prezydent miasta zrezygnował z lokalnych podatków ze strony lecznicy.
Anna Kuczmarska