Suknia jak marzenie

Stroje nowożeńców, fryzury, kwiaty, obrączki, samochód… można tak wyliczać bez końca. Wszystko to (i wiele innych rzeczy) składa się na oprawę ślubnej ceremonii. Najważniejszym jej elementem wydaje się być suknia ślubna. Mimo, że wszystko jest ważne, suknia panny młodej zawsze przyciąga największą uwagę. To na niej skupiają się komentatorzy ślubów gwiazd czy innych słynnych par, choćby z arystokratycznych rodów. Tym większa odpowiedzialność ciąży na osobach, które projektują i szyją kreację dla panny młodej. 

Należy do nich Katarzyna Roszman, prowadząca pracownię sukien ślubnych i wizytowych w Wejherowie. Szyjąc strój ślubny musi nie tylko spełnić oczekiwania wychodzącej za mąż klientki, ale również sprawić, żeby wszyscy zachwycili się nią w dniu ślubu.

MANKAMENTY MOŻNA UKRYĆ
– Oczekiwania panny młodej są najważniejsze, każda klientka ma własną wizję – mówi pani Kasia. – Jednak czasem staram się podpowiedzieć nieco korzystniejsze rozwiązania, dopasowując suknie do sylwetki, karnacji i innych cech wyglądu.
Katarzyna Roszman nie tylko szyje i doradza, która kreacja będzie najlepsza, ale odpowiednim krojem potrafi ukryć mankamenty sylwetki. Specjalizuje się również w dużych rozmiarach, ponieważ nie wszystkie panny młode są szczupłe. Panie o bardziej okrągłych kształtach chcą w dniu ślubu jak wszystkie panny młode wyglądać pięknie.
– Odpowiedni krój i materiał, dobrze dobrane dodatki – to wszystko może optycznie wydłużyć i wyszczuplić sylwetkę – wyjaśnia pani Katarzyna.

MODA NIE JEST NAJWAŻNIEJSZA
Wiadomo, że ślubne kreacje podlegają zmieniającej się modzie, ale zdaniem Katarzyny Roszman, moda nie ma decydującego wpływu na wybór sukni. Panie kierują się przede wszystkim własnym gustem, ale niektóre są otwarte na zmiany i nowości w tej dziedzinie.
– Jeszcze w zeszłym roku królowały księżniczki ubrane w tradycyjne suknie z obfitym, szerokim dołem na kole.
W tym roku suknie są prostsze, często wykończone kamieniami Svarowskiego, które królują od kilku lat w branży ślubnej. Dominują w tym sezonie falbanki, nadające sukni wrażenie lekkości. Wykonujemy również suknie bardzo kosztowne i ekstrawagandzkie na których uszycie potrzeba np. 30 metrów tkaniny pociętej w małe kawałeczki, z precyzją wszywane w suknię.
Jak informuje K. Roszman, modne są suknie tzw. syrenki dopasowane w biodrach, rozszerzające się dopiero nad kolanami. Na ten model jednak pozwolić mogą sobie panie z odpowiednią figurą. Oczywiście klasyczny model litery ,,A” jest nadal najczęściej wybierany przez panny młode. Suknie typu ,,księżniczki” z szerokim, zamaszystym, często tiulowym dołem również są popularne, ale w tym sezonie już nie dominują. W zasadzie wybór tej jedynej, niepowtarzalnej sukni zależy od stylu, wizji i pomysłu klientki oraz jej zadowolenia i wygody.

WYGODNA I LEKKA
Ważny jest nie tylko fason sukni, ale też dobrze układająca się tkanina, wpływająca chyba najbardziej na cenę sukni.
– Wysokiej jakości materiały, odpowiednie na ślubną sukienkę, kosztują sporo – mówi pani Kasia. – Chodzi o jedwab, szyfon, muślin, taftę labo koronki. Te ostatnie należą do najdroższych, dlatego stosuje się je głównie jako element ozdobny, na przykład w formie wstawki, wykończenia.
Równie ważne jest uszycie, tak, żeby suknia była trwała i wygodna, a także lekka.
– Panna młoda powinna się dobrze czuć w swojej sukni, nie jak w pancerzu, w którym trudno się ruszać – dodaje Katarzyna Roszman. – Chodzi przecież nie tylko o pozowanie do zdjęcie, ale o dobrą zabawę podczas przyjęcia weselnego.

NIE TYLKO BIAŁE
Warto dodać, że suknie są na ogół jednoczęściowe – takie zdecydowanie lepiej leżą na sylwetce niż dwuczęściowe. Dominuje biel i écru, chociaż zdarzają się zamówienia na suknie w innych kolorach.
– Szyłam kiedyś do ślubu czarną sukienkę ze złotymi rękawami, pamiętam też suknię z czerwonymi elementami – mówi pani Kasia. – Co ciekawe zdarzają się też śluby i wesela tematyczne, na przykład rycerskie i wtedy strój nowożeńców musi być odpowiednio uszyty. Nietypowe stroje ślubne to m.in. suknie z piórami, które również były zamawiane w mojej pracowni.
Kolejną ciekawostką jest moda na jednakowe lub podobne sukienki druhen. Muszą być koniecznie w tym samym kolorze, chociaż czasem różnią się fasonem.

KWIATY ZAMIAST DŁUGIEGO WELONU
A co z dodatkami? Najważniejszy z nich – welon coraz rzadziej zdobi głowę oblubienicy. Częściej we włosach upinane są kwiaty, naturalne lub sztuczne, zdarzają się też kapelusze, które były modne zwłaszcza w poprzednim sezonie.
Pani Kasia, jak wiele krawcowych i stylistek zna różne sekrety i sztuczki, które sprawią, że panna młoda będzie wyglądać olśniewająco. Proponuje gotowe modele ślubnych kreacji, ale nawet jeśli klientka wybierze jedną z nich, to i tak sukienkę trzeba dopasować do sylwetki, czasem trochę przerobić i zmienić. No i w miarę możliwości dopasować do możliwości finansowych klientki.
– Wiadomo, że droga tkanina czy ozdobienie kamieniami Swarovskiego podnosi cenę, ale szyjąc podobną sukienkę z innych materiałów i z innymi zdobieniami, możemy osiągnąć bardzo dobry efekt – mówi K. Roszman.
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.