Elegancki pan młody

Panna młoda przyciąga podczas ślubu największą uwagę. To ona błyszczy najjaśniej, ale ten blask jest też zasługą jej partnera. Pan młody – najpierw jeszcze narzeczony, a za chwile już mąż – jest równie ważnym bohaterem ceremonii ślubnej. Jego elegancki i uroczysty strój wymaga wiele starań. Wbrew pozorom czasem równie czasochłonnych, co ubiór panny młodej.

Garnitur, kamizelka, koszula, buty i dodatki to sporo elementów, które trzeba wybrać tak, aby pasowały do sylwetki i do stroju panny młodej, a przede wszystkim aby stanowiły harmonijną i efektowną całość.

WAŻNY JEST STRÓJ NARZECZONEJ
Wiele wie na ten temat Iwona Tubicz, kierownik Salonu Ewtex w Galerii Rumia.
– Najważniejsze pytanie, które zadają przyszłym panom młodym, dotyczy sukni i dodatków ich wybranki – mówi pani Iwona. – To ważne, czy suknia panny młodej jest biała czy écru. Jeśli pani wybrała tę drugą barwę, pan młody nie powinien mieć białej koszuli i kamizelki, tylko również w odcieniu kremowym. Do stroju panny młodej dobieramy też barwę garnituru oraz dodatki. Ale nie tylko to jest ważne. Trzeba wziąć pod uwagę oczekiwania mężczyzny, jego gust i typ sylwetki.

ZGRABNIE I WYTWORNIE
Jak mówi Iwona Tubicz, wybierając odpowiedni krój garnituru, można zatuszować pewne niedostatki figury.
– Panowie obawiają się marynarek taliowanych, ale na ogół właśnie w nich wyglądają zgrabnie, nawet jeśli nie mają idealnej i zbyt szczupłej sylwetki – wyjaśnia szefowa salonu Ewtex. – Ważne są nawet takie detale, jak to, czy marynarka ma trzy czy dwa guziki.
Chodzi jednak nie tylko o to, żeby pan młody wyglądał szczupło i zgrabnie. Zresztą większości młodych mężczyzn (a głownie młodzi biorą ślub) nie można niczego zarzucić. Pan młody ma być w dniu ślubu szczególnie elegancki, wręcz wytworny.

ZWYKLE TRZEBA POPRAWIĆ
Garnitur powinien być uszyty w dobrej jakości materiału, co dodatkowo zapewni wygodę i lekkość. Na ogół panowie wybierają garnitury ciemne – czarne, granatowe, ciemnoszare, grafitowe, czekoladowe. Latem wielu mężczyzn kuszą jaśniejsze kolory.
– Mimo, że mamy szeroką gamę rozmiarów, i tak na ogół garnitury są dopasowywane – tłumaczy Iwona Tubicz. – Skracamy nogawki lub rękawy, zwężamy spodnie lub marynarki. Oceniam, że około 90 procent mężczyzn kupuje gotowe garnitury w sklepach, ale zawsze korzystają z dodatkowej korekty, bo nie ma idealnej sylwetki.
Dobrze wiec kupować garnitur z dużym wyprzedzeniem, chociaż w jednym z salonów Extex zdarzyło się, że pan młody wybrał strój w przeddzień ślubu.

ŚLUBNA KAMIZELKA
W dziedzinie męskich garniturów i koszul niewiele się zmienia. Zawsze króluje elegancka klasyka, a różnice między poszczególnymi modelami można dostrzec w szczegółach. W tym wypadku wszystko zależy i upodobań pana młodego.
– Raczej odchodzi się od ślubnych garniturów mocno błyszczących, jeśli już, jest to delikatniejszy półpołysk – dodaje Iwona Tubicz.
Bywają garnitury trzyczęściowe, z kamizelką, ale większość panów kupuje marynarkę i spodnie, a do tego specjalną kamizelkę ślubną z lekko połyskującego materiału, na ogół białego, kremowego lub beżowego. Kamizelki ozdobione są wzorem roślinnym lub prążkami w tym samym kolorze co tkanina.

KOSZULA Z MANKIETAMI
Kolejnym elementem jest koszula, koniecznie z plisą, kryjąca guziki oraz z mankietami, które będą nieco wystawały spod rękawów marynarki. Potem trzeba wybrać muchę lub krawat, a raczej tzw. musznik (krawatka), zakładany pod kołnierzykiem i zapinany tak jak muszka.
– Zwykle jest on w kolorze kamizelki, ale można wybrać inne barwy, na przykład dobrane do dodatków panny młodej – mówi pani Iwona.
To nie koniec, bo nieodzowne są spinki do mankietów, na ogół w srebrnym odcieniu, rzadziej w złotym odcieniu, a także pasek. jego klamra powinna z kolei pasować do spinek, mimo, że nie widać jej pod kamizelką.

WSPÓLNY WYBÓR
W zakupach nieodzowna jest pomoc narzeczonej, ale lepiej żeby doradców nie było za dużo.
– Najlepiej, kiedy młodzi wybierają strój pana młodego sami, bo gdy przychodzą z jedną czy drugą mamą lub innymi członkami rodziny, znacznie trudniej o wybór garnituru i innych elementów – mówi z doświadczenia I. Tubicz.
Tak się składa, że suknia panny młodej pozostaje do końca niespodzianką dla partnera i większości gości, ale ubiór pana młodego nowożeńcy najczęściej wybierają razem.
Może wynika to z założenia, że mężczyzna gorzej sobie radzi w tej dziedzinie? Tak czy inaczej na pewno nie może gorzej wyglądać w dniu swojego ślubu. Wręcz przeciwnie, powinien zaskoczyć wszystkich efektownym wizerunkiem, innym niż na co dzień.
PJ.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.