Medal dla biblioteki

Danuta Balcerowicz, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie odebrała Medal Miasta Wejherowa z rąk prezydenta Krzysztofa Hildebrandta i jego zastępcy Piotra Bochińskiego. 

Medal został przyznany przez prezydenta Wejherowa z okazji jubileuszu 65-lecia wejherowskiej placówki. Uroczyste wręczenia tego wyróżnienia odbyło się na sesji Rady Miasta w ratuszu. Również z siedzibie władz miejskich, w sali na parterze otwarto interesująca wystawę o historii biblioteki w Wejherowie. Wystawę „Biblioteka wczoraj i dziś” przygotowały Iwona Block i Grażyna Wirkus.
Otwarcie wejherowskiej biblioteki nastąpiło w 1946 r. w budynku przy ul. Sobieskiego 221. Najpierw Biblioteka Publiczna, a po 1955 Biblioteka Powiatowa, w 1966 r. otrzymała imię Aleksandra Majkowskiego. Portret patrona, namalowany przez Mariana Mokwę znajduje się na wystawie w ratuszu.

Przypomnijmy, że w 1997 r., dokładnie w roku 50-lecia wejherowskiej biblioteki, zamknięto jej siedzibę przy ul. Sobieskiego, a placówkę przeniesiono do budynku po żłobko-przedszkolu przy ul. Kaszubskiej. Tam, na Osiedlu Kaszubskim funkcjonuje do dzisiaj, jako nowoczesne, skomputeryzowane centrum kulturalno-edukacyjne. Bo obecna biblioteka wykracza poza podstawowe zadanie, jakim jest wypożyczanie książek, o czym często informujemy na naszych łamach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.