Grand Prix zdobyła grupa Prawie Lucki
W wejherowskim Gimnazjum nr 1 spotkali się młodzi twórcy teatralni. Swoje spektakle zaprezentowali w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. Statuetkę jego imienia otrzymał zespół „Prawie Lucki” z Wejherowa.
Już szósty raz prezentowano nowatorskie spojrzenia na sztukę teatralną w amatorskim wydaniu, a tym razem tematem przewodnim była twórczość literacka Tadeusza Różewicza.
T. Różewicz określany jest zwykle mianem najwybitniejszego twórcy przełomu XX i XXI wieku. Poeta towarzyszy wejherowskim przeglądom teatralnym do początku konkursu, a na dodatek obchodzi właśnie 90. rocznicę urodzin.
Na gimnazjalnej scenie prezentowali się indywidualni interpretatorzy w teatrze jednego aktora oraz grupy teatralne. Artyści reprezentowali Wejherowo. Rumię, Gniewino, Słupsk, Chojnic, Żukowo, Koszalin, Ryjewo.
Dwudniowy przegląd pokazał, jak wielki potencjał twórczy drzemie w amatorskich twórcach teatralnych. Ogląda się takie występy z nieskrywanym zachwytem, bo świeżość spojrzenia artystów-amatorów pozbawiona jest gwiazdorskiej celebry, przereklamowanych i krzykliwych popisów „chwilowych” gwiazd, itp. Młodzież bawi się na scenie własnym spojrzeniem na rzeczywistość bo przecież twórczość T. Różewicza odzwierciedla nasz stan obecny.
Jury miało trudny wybór, bo jak sami jego członkowie ocenili poziom prezentacji był bardzo wysoki.
Najważniejszą nagrodę teatralną, czyli statuetkę Adama Luterka odebrała grupa teatralna Prawie Lucki z Wejherowa za spektakl pt. „Zezem, czyli Bez Końca 3”. Opiekunem grupy jest Edyta Łysakowska-Sobiszewska, współorganizatorka przeglądu z ramienia I LO w Wejherowie.
Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały zespoły: Chojnickie Studio Rapsodyczne za spektakl „Młodzież kontra… Różewicz” oraz Amator z Gniewina za spektakl „Pif! Paf! Jesteś trup”.
Drugą lokatę w konkursie wywalczył zespół Czeremuchy z Żukowa, a trzecią nagrodę otrzymał zespół W Rozproszeniu z Rumi.
W kategorii monodramów trzy równorzędne nagrody odebrali: Paulina Bianga (Rumia), Monika Płomin (Wejherowo) i Bartłomiej Surzyna (Koszalin).
Jury przyznało także wyróżnienia zespołowe oraz indywidualne.
Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych został przygotowany przez Wejherowskie Centrum Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Finansowego wsparcia udzieliło Starostwo powiatowe i Urząd Miasta w Wejherowie, a także Stowarzyszenie Absolwentów I LO, które ufundowało nagrody.
AK.
Wejherowo na różowo
Adam Luterek urodził się w 1903 r. w Bychawie koło Lublina. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Lubelskim. Uczył w gimnazjach w Tczewie, Chełmnie, Inowrocławiu i w Wejherowie.
Jego wielką pasją i miłością był teatr. Jesienią 1937 r. uczniowie Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie utworzyli zespół dramatyczny pod jego kierunkiem. Wydawali też miesięcznik „Świt”. Teatr gimnazjalny wystawił przed wojną „Fircyka w zalotach” F. Zabłockiego, „Dożywocie” A. Fredry oraz rozrywkowe widowisko „Pif, paf, puf”” w reżyserii A. Luterka.
Wielkie powodzenie miała rewia „Wejherowo na różowo” z udziałem gimnazjalnego kwartetu rewelersów.
W czasie okupacji Adam Luterek wraz z żoną zajmował się tajnym nauczaniem. Jednak tradycja teatralna odżyła już po wojnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego, gdzie A. Luterek podjął pracę w 1948 r.
Profesor Adam Luterek przeszedł na emeryturę pod koniec 1968 r. Potem pracował jeszcze w wieczorowym LO.Za swą działalność otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski OOP, Złotą Odznakę ZNP, odznakę Zasłużony Ziemi Gdańskiej, Nagrodę Remusa i Medal Rodła.
Zmarł 5 marca 1992 r., a od 1998 r. jest patronem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Wejherowie.