Wystawa i koncerty
W pięknej Villi Musica przy ul. Ofiar Piaśnicy Wejherowie, nieopodal Bramy Piaśnickiej powstanie Muzeum Piaśnicy, stanowiące oddział Muzeum Stutthof. Muzeum powołano 16 grudnia 2015 roku, ale na jego otwarcie musimy poczekać. Budynek, kupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie wyremontowany i zaadoptowany na cele muzealne.
Dyrektorem placówki została Teresa Patsidis, wieloletnia radna miasta Wejherowa i animatorka kultury, o czym poinformował dziennikarzy podczas konferencji prasowej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
– Muzeum jest bardzo ważną placówką, ponieważ mało Polaków wie o tym, że pierwszy masowy mord ludobójczy podczas II wojnie światowej został dokonany w lasach piaśnickich na Pomorzu – mówił wiceminister Jarosław Sellin. – Zginęła tutaj pomorska i kaszubska inteligencja.
Nieprzypadkowo siedzibą muzeum będzie Villa Musica w Wejherowie, zbudowana w latach dwudziestych przez wejherowskiego lekarza, Franciszka Panka. Jego córki Stanisława i Kazimiera zginęły w Piaśnicy, a ich dom rodzinny w czasie II wojny światowej zajęło gestapo. Ostatnim właścicielem domu był muzyk Krzysztof Ostrowski, prawnuk doktora F. Panka. Podczas grudniowej konferencji artysta podkreślił, że wolę przeznaczenia domu na muzeum wyraziła jego nieżyjąca matka.
Dyrektor muzeum, Teresa Patsidis, poinformowała, że placówka będzie działać na kilku płaszczyznach: naukowo-badawczej, wystawienniczej, edukacyjnej oraz kulturalnej. Obok ekspozycji, poświęconej tragedii w Piaśnicy oraz jej ofiarom, w muzeum będą się odbywały m.in. koncerty. Dzięki nim zachowane zostaną artystyczne, zwłaszcza muzyczne tradycje zabytkowego domu.
Wiosną i latem w przyległym do willi ogrodzie uruchomione zostanie plenerowe kino historycznego. To tylko niektóre pomysły na ciekawy program nowej placówki, która stanie się też kolejną atrakcją turystyczną Wejherowa.
AK.