Drogi, budżet i transport publiczny

Rada Powiatu Wejherowskiego obradowała na 13. Sesji. Tematem były m.in. inwestycje drogowe, zmiany w budżecie powiatu oraz plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

Wicestarosta Witold Reclaf prezentował na sesji inwestycje drogowe w powiecie.
Wicestarosta Witold Reclaf prezentował na sesji inwestycje drogowe w powiecie.

Prezentację na temat stanu dróg powiatowych przedstawił wicestarosta wejherowski Witold Reclaf. Poinformował na początku, że drogi powiatowe w powiecie wejherowskim mają łączna długość 411 km, w tym 23 km znajduje się w samym Wejherowie. 13,7 km dróg powiatowych ma Rumia, a 8,8 – Reda. Najwięcej, bo aż 85,4 km dróg o statusie powiatowym znajduje się w największej pod względem powierzchni gminie Łęczyce.
Wicestarosta Reclaf, odpowiedzialny m.in. za drogi, udzielił radnym i gościom szczegółowych informacji na temat stanu dróg powiatowych i inwestycji zrealizowanych w bieżącym roku na drogach powiatu. Informacje na ten temat zamieściliśmy na stronie 4, ale warto dodać, ze wiele inwestycji będzie kontynuowanych w nadchodzącym roku.
Samorząd wspólnie z gminami wykonał nawierzchnię, a czasem także infrastrukturę na określonych odcinkach dróg, a jak zapewniał na sesji W. Reclaf, kolejne odcinki czekają na realizację. W sumie zmodernizowano w tym roku 14,5 km dróg powiatowych, co jest bardzo dobrym wynikiem.
– Dziękuję wszystkim radnym za zgodna pracę, dzięki której mogliśmy kontynuować inwestycje drogowe – powiedział przewodniczący Rady Powiatu, Ryszard Czarnecki. – To są bardzo ważne, wręcz priorytetowe działania naszego samorządu.
Samorząd ten może się też pochwalić przygotowaniem zrównoważonego planu rozwoju publicznego transportu zbiorowego na lata 2015-2025 dla powiatów wejherowskiego i puckiego. Z powodu planowanych zmian, które wejdą w życie z początkiem 2017 roku, przygotowanie tego rodzaju dokumentu stało się konieczne. W sumie zaplanowano 74 linie autobusowe, niektóre na podstawie współpracy i umów z gminami. Kilkanaście linii łączy powiat wejherowski z powiatem puckim, a także z ościennymi powiatami – kartuskim i lęborskim.
Jak poinformował Marcin Gromadzki, który na zlecenie powiatu plan przygotował, takie szczegółowe opracowanie dla dwóch powiatów jest ewenementem w skali kraju. Powiat wejherowski wyprzedził pod tym względem inne samorządy, a na posiedzeniu Związku Powiatów Polskich uznano wejherowskie rozwiązanie za wzorcowe.  
Radni przyjęli wspomniany plan jednogłośnie, podobnie jak  roczny programu współpracy powiatu wejherowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2016 r.  Uchwalono także zmiany w tegorocznym budżecie powiatu.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.