Szpital nowocześniejszy

Przebudowa, remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz modernizacja lądowiska dla helikopterów, a także informatyzacja to inwestycje Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, o których poinformowano na konferencji prasowej w tej placówce. Wszystkie przedsięwzięcia są realizowane w ramach programów, wykorzystujących dotacje z Unii Europejskiej.

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy został zmodernizowany.
Szpitalny Oddział Ratunkowy został zmodernizowany.

Dzięki jednej ze wspomnianych inwestycji, zdecydowanie poprawiły się warunki przyjmowania i diagnozowania pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jak poinformował dyrektor szpitala Andrzej Zieleniewski, trwające trzy miesiące prace, z pewnością uciążliwe dla pracowników i pacjentów, już się zakończyły. Dzięki nim SOR funkcjonuje na większej powierzchni, w odnowionych nowoczesnych pomieszczeniach, wyposażonych w nowy sprzęt.
– Zbyt mała powierzchnia oddziału była bolączką i przyczyną trudnych warunków przyjmowania pacjentów, którzy czekają na ogół długo na wyniki badań – powiedział dyrektor Zieleniewski. – Chodziło również o zadbanie o standardy, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia oraz wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy dzięki temu skrócił się czas oczekiwania pacjentów w SOR? Jak wyjaśniał na konferencji doktor Witold Hladny, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na ogół nie można uniknąć oczekiwania na wyniki badań i diagnozę, ale teraz pacjenci spędzają ten czas w zupełnie innych warunkach.
– Osobom cierpiącym łatwiej jest leżeć na łóżku niż siedzieć na krześle w poczekalni – powiedział ordynator SOR, podkreślając, że jakość pracy poprawiła się dzięki wysokiej jakości urządzeniom medycznym.
– Warto dodać, ze oddział ratunkowy przyjmuje rocznie około 50 tysięcy pacjentów – dodała Bożena Czepułkowska, lekarz naczelny szpitala. – Najwięcej osób z różnymi dolegliwościami szuka pomocy w szpitalu w dni wolne od pracy.

Dyrektor Andrzej Zieleniewski (w środku) i jego współpracownicy poinformowali o inwestycjach w wejherowskim szpitalu.
Dyrektor Andrzej Zieleniewski (w środku) i jego współpracownicy poinformowali o inwestycjach w wejherowskim szpitalu.

Konferencja dotyczyła też innego ważnego przedsięwzięcia, które wpłynie na poprawę jakości i dużą oszczędność czasu w pracy różnych oddziałów szpitalnych. Chodzi o informatyzację szpitala, realizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. W wyniku procedury przetargowej, informatyzacją szpitala zajmie się firma CompuGroup Medical spółka z oo. z Lublina. Koszt przedsięwzięcia wynosi 3 mln 897 tys. zł. 
Nowoczesne technologie usprawnią pracę wszystkich oddziałów i pracowni, zwłaszcza Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Ucyfrowienie radiologii oznacza zastąpienie klisz rentgenowskich obrazem cyfrowym, dostępnym w komputerze, co m.in. zmniejszy czas oczekiwania na zdjęcia i opisy.
Informatyzacja szpitala usprawni m.in. wypisy, prowadzenie dokumentacji oraz archiwizację. Dzięki interaktywnemu portalowi pacjenci umówią się na wizytę w poradni lub zarejestrują na zabieg, nie wychodząc z domu. Na to wszystko będziemy musieli poczekać nieco ponad rok, ponieważ projekt będzie realizowany do 14 grudnia 2012 roku.

Anna Kuczmarska

Trzy etapy modernizacji SOR
Projekt „Przebudowa i remont wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie” realizowano w trzech etapach.
Pierwszy polegał na zakupie sprzętu i wyposażenia za 1 mln 172 tys. 191 zł
W drugim wyremontowano i zmodernizowano SOR za 903 tys. 673 zł
Wykonanie instalacji oświetlenia całodobowego wraz z zasilaniem lądowiska dla helikopterów, co pozwala na wykorzystanie obiektu nocą było trzecim i ostatnim etapem inwestycji tego projektu. Kosztowało 263 tys. 596 zł.
Całe przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu „Infrastruktura i Środowisko”. Inwestycję zrealizowano przede wszystkim ze środków unijnych. Udział szpitala w kosztach był zaledwie 5-procentowy.

Aparaty, monitory, łóżka
Za ponad milion złotych kupiono: pompy infuzyjne, strzykawki automatyczne, aparat do przepływowego podgrzania krwi i płynów infuzyjnych, monitor czynności czynności życiowych (EKG, RP, pulsometr), aparaty EKG, monitory czynności życiowych z kapnografem, respiratory stacjonarne, aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą inwazyjną, ultrasonograf, lampy zabiegowe, stół operacyjny, łóżka kardiologiczne i łóżka do intensywnej opieki, a także wózki leżące.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.