Koordynacja, edukacja, informacja

Konferencja z cyklu „Bezpieczny Powiat” pod hasłem „25 lat samorządu terytorialnego w powiecie wejherowskim. Doświadczenia i wyzwania z perspektywy bezpieczeństwa” odbyła się w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (I LO) w Wejherowie. Uczestniczyli w niej samorządowcy oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej i miejskiej z miast i gmin całego powiatu wejherowskiego. Były prelekcje, prezentacje, dyskusja – wszystko po to, aby w naszym powiecie żyło się bezpiecznie.

Konferencję prowadził Kazimierz Grubba, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie w Wejherowie. K. Grubba zaprezentował również ciekawą prezentację multimedialną o zadaniach powiatu na rzecz bezpieczeństwa jego mieszkańców. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o funkcjonowaniu Zintegrowanego Systemu Teleinformatycznego Wspomagania Działań Ratowniczych oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową: www.bezpiecznypowiat.pl
Portal służy m.in. do szybkiej wymiany informacji.
Podczas konferencji przedstawiono m.in. aspekty prawne funkcjonowania samorządu terytorialnego, omówiono jego rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na przykładzie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, jak również zaprezentowano elektroniczny system łączności oraz ostrzegania ludności.

– Dzisiejsza konferencja została zorganizowana pod kątem podsumowań. W tym roku obchodzimy 25-lecie samorządu, dlatego chcemy przejrzeć aspekty bezpieczeństwa w powiecie pod kątem funkcjonowania samorządu – mówiła Gabriela Lisius, starosta wejherowski. – Zaprosiliśmy prelegentów nie tylko ze służb bezpieczeństwa, ale także ze szkół wyższych, w których realizowane są zasady bezpieczeństwa. Przybyli nauczyciele, psychologowie, osoby odpowiadające za bezpieczeństwo z upoważnienia wójta czy burmistrza w gminach, a także sołtysi wsi spotykający się z mieszkańcami.
Głównym celem wydarzenia było zachęcenie jak największej ilości osób do dbania o bezpieczeństwo własne i społeczeństwa.
Konferencje „Bezpieczny Powiat” odbywają się od 2009 roku, a co roku przedmiotem obrad jest inny temat. Spotkania służą tworzeniu bezpiecznych warunków życia dla społeczeństwa, koordynacji działań i edukacji dla bezpieczeństwa.

AK.

 

Ćwiczenia ratownicze
Co roku na terenie powiatu wejherowskiego odbywają się ćwiczenia podczas zaimprowizowanych wypadków, awarii i groźnych sytuacji. Improwizowane akcje ratownicze prowadzono na drogach (np. na głównej drodze nr 6 w Rumi, gdzie samochód osobowy zderzył się z cysterną), nad jeziorami (m.in. w Strzepczu nad Jeziorem Strzepcz), a także działania podczas ewentualnych zamachów terrorystycznych.
Taką akcję przeprowadzono w tym roku Kielnie w gm. Szemud w tamtejszym kościele św. Wojciecha.

 

Od najmłodszych lat
Podczas konferencji mówiono m.in. o imprezach dla dzieci i  młodzieży, propagujących bezpieczne zachowania na drodze, nad wodą i w innych sytuacjach. Służą temu m.in. konkursy plastyczne i zabawy tematyczne dla dzieci, konkurs PCK dla młodych ratowników medycznych Medtura, Powiatowe Zawody „Edukacja dla Bezpieczeństwa” przeznaczony dla szkół ponadgimnazjalnych, zawody pływackie dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.