Park dla mieszkańców i ich gości

O tym, że wejherowski Park Miejski im. A. Majkowskiego zmienił się w ostatnich latach i wypiękniał, wiedzą dobrze mieszkańcy Wejherowa. To miejsce chętnie odwiedzają nie tylko rodzice z dziećmi czy pary zakochanych, ale ludzie w różnym wieku, m.in. uczestnicy organizowanych tam imprez. Właśnie zakończono prace na terenie parku, w ramach projektu unijnego „Rewitalizacja przestrzeni publicznej śródmieścia Wejherowa”.

Z tej okazji właśnie w parku odbyła się konferencja z udziałem władz miasta.
– Zmodernizowaliśmy park dla mieszkańców Wejherowa. To miejsce ma im służyć. To jest zawsze cel mojego działania jako prezydenta miasta – powiedział prezydenta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt na specjalnej konferencji z okazji zakończenia tego etapu projektu. – Park to dobry przykład realizacji wizji miasta przyjaznego i atrakcyjnego dla wejherowian. W ciągu 4 lat na prace w parku wydaliśmy prawie 9 mln zł, w tym oczywiście zdobyte dotacje unijne. Efekt jest widoczny.

Wielki klomb i jego otoczenie prezentują się pięknie również jesienią.
Wielki klomb i jego otoczenie prezentują się pięknie również jesienią.

DOBRY POMYSŁ
Jak podkreślił prezydent, efekt został osiągnięty nie tylko dzięki pieniądzom unijnym, ale też dobremu pomysłowi i profesjonalnemu przygotowaniu wniosku o dofinansowanie. Ważna była również fachowa i sprawna realizacja robót, a także determinacja władz miasta. Park to przykład konsekwencji i skutecznego działania zgodnie z długoterminowy planem.
Zastępca prezydenta Piotr Bochiński przypomniał, że w ciągu ostatnich lat w Parku Majkowskiego zrealizowano dwa projekty, na które władze miasta zdobyły dofinansowanie unijne.

Wyposażenie w instalację nawadniającą i założenie zupełnie nowego trawnika było ostatnim etapem prac we frontowej części parku.
Wyposażenie w instalację nawadniającą i założenie zupełnie nowego trawnika było ostatnim etapem prac we frontowej części parku.

MONTAŻ FINANSOWY
Pierwszy projekt parkowy był realizowany od czerwca 2009 roku do lipca 2010 roku pod nazwą „Przywrócenie walorów historyczno-przyrodniczych parku miejskiego im. A. Majkowskiego w Wejherowie” i kosztował ponad 2 mln zł. Drugi projekt realizowano od czerwca 2010 do września 2011 r. pod nazwą „Rewitalizacja przestrzeni publicznej śródmieścia Wejherowa”. Łączna wartość zakończonego właśnie, drugiego projektu w zakresie parku to 4 953 730 zł. Dokładnie połowa wydatków została sfinansowana z funduszu UE. Oprócz wspomnianych projektów unijnych były też inne wydatki miasta na park wynoszące ok. 2 mln zł, zaś prace na większą skale rozpoczęto już w parku 2008 roku.

Z okazji zakończenia unijnego projektu konferencję prasową zorganizowano koło terenowej siłowni - placu fitness. Na pierwszym planie prezydent Krzysztof Hildebrandt i wiceprzewodniczący RM, Wojciech Kozłowski.
Z okazji zakończenia unijnego projektu konferencję prasową zorganizowano koło terenowej siłowni – placu fitness. Na pierwszym planie prezydent Krzysztof Hildebrandt i wiceprzewodniczący RM, Wojciech Kozłowski.

PARK ŻYJE
– W wejherowskim parku każdy może odnaleźć przestrzeń dla siebie i korzystać z uroków tego miejsca o każdej porze roku – powiedział Leszek Glaza, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.
– Zrealizowaliśmy wszystkie założenia dotyczące parku – dodał Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta. – Mimo sprzeciwu części radnych z opozycji, okazało się że mieliśmy rację. Park po prostu żyje, ludzie spotykają się, spacerują, dzieci szaleją na placu zabaw, młodzież ćwiczy w terenowej siłowni, do dyspozycji są już dwie kawiarnie-restauracje. Park jest dla mieszkańców miejscem atrakcyjnym, bezpiecznym, dobrze zagospodarowanym, można rzec nawet eleganckim.
AK.

Park w liczbach
W ramach zakończonych projektów w parku powstały ponad 3 km ścieżek i dróg oraz 550 metrów drewnianych pomostów. Wytyczono i oznakowano ścieżkę przyrodniczą, a także dokonano pielęgnacji 371 starych drzew.
Posadzono 299 nowych drzew oraz 3.867 krzewów i bylin, założono klomb o powierzchni 276 m kw. oraz ponad 10 000 metrów kw. trawników. Wykonano automatyczną instalację nawadniającą. W parku powstała m.in. „Strefa wypoczynku i rekreacji rodzinnej” o powierzchni 2 500 m kw. z trzema placami zabaw, przyrządami ścieżki zdrowia i fitness-siłowni. Wybudowano altanę widokową i miejsce na ognisko.
Ponadto, zmodernizowano system melioracyjny parku, zaś do polany piknikowej koło amfiteatru doprowadzono media, aby można było organizować koncerty. W parku powstała też kawiarenka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.