Rumia księdza Bosko

Wiele miast i miejscowości w Polsce ma swojego świętego patrona. Pojawił się pomysł, aby patronem Rumi został św. Jana Bosko. Postać tego  świętego wychowawcy i nauczyciela młodzieży, założyciela Rodziny Salezjańskiej, wielkiego charyzmatyka jest powszechnie znana i wpisuje się w historię Rumi od 1937 roku.

Ten obraz z wizerunkiem św. Jana Bosko (1815-1888) znajduje się w salezjańskim Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.
Ten obraz z wizerunkiem św. Jana Bosko (1815-1888) znajduje się w salezjańskim Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.

Trwają przygotowania do złożenia wniosku w Radzie Miejskiej Rumi, która podejmie stosowną uchwałę w tej sprawie. Jeśli tak się stanie (być może jeszcze  w tym roku), sprawa zostanie  przekazana do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem ks. arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia, który pokieruje uchwałę samorządu do Watykanu wraz ze swoją opinią.
Pomysł ustanowienia św. Jana Bosko patronem Rumi popierają  proboszczowie rumskich parafii oraz wielu mieszkańców. Poprzez działalność salezjanów, założyciel tego zgromadzenia jest obecny w Rumi od około 80 lat.
– Nie byłoby dzieł salezjańskich gdyby nie osoba św. Jana Bosko, obecna w salezjanach, salezjankach, współpracownikach, byłych wychowankach i mieszkańcach, związanych z charyzmatem świętego kapłana – mówi ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi. – Pomysł, aby był on patronem Rumi jest pokłosiem tegorocznych obchodów 200-lecia urodzin świętego.
Dobiega końca rok jubileuszowy, związany z tą postacią. Salezjańskie parafie, a wraz z nim wielu mieszkańców Rumi, w tym młodzież, świętowało 200-lecie urodzin ks. Jana Bosko. Z tej okazji odbywały się nabożeństwa, konkursy, wydarzenia kulturalne i sportowe.
Okazuje się, że wybór dla miasta takiego właśnie patrona nie jest czymś nowym. Święty ks. Jan Bosko jest już patronem Oświęcimia. Tamtejsza Rada Miasta podjęła stosowaną uchwałę w grudniu 2012 roku, oficjalny dekret podpisał w kolejnym roku papież Franciszek, a ogłoszenie patrona miasta nastąpiło 15 sierpnia 2013 roku. Wybór był nieprzypadkowy, gdyż Oświęcim był kolebką zgromadzenia salezjańskiego w Polsce.
– Cieszymy się z poparcia wielu osób, instytucji, stowarzyszeń dla tej idei. Chciałabym, żeby była to wola mieszkańców, a nie tylko nas, salezjanów – dodaje ks. K. Chudzicki.

AK.

Czekają na słowa poparcia
Wszystkie osoby, które popierają inicjatywę powołania św. Jana Bosko na patrona Rumi mogą wypowiedzieć się w tej sprawie wysyłając wiadomość e-mailem na adres parafii:  rumia-ww@salezjanie.pl  

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.