Ukochane Kaszuby

Edmund Kamiński, znany działacz kaszubski, pisarz, publicysta oraz fotografik uhonorowany został Nagrodą Remusa za działalności na rzecz rozpowszechniania i propagowania kultury  kaszubskiej.
Wyróżnienie wręczyła starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius w towarzystwie członka Zarządu Powiatu, Jacka Thiela w domu E. Kamińskiego.
– Wyróżnienie jest ukoronowaniem ponad 65-letniej działalności na rzecz regionu oraz wyrazem uznania dla bogatego dorobku  publicystycznego, wystawienniczego i kulturalnego – powiedziała Gabriela Lisius.
Urodzony w Kartuzach laureat był prezesem kartuskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz chórzystą i tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca „Kaszuby”.
W Wejherowie w 1967 r. stanął na czele komitetu założycielskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie później był zastępcą dyrektora. Był inicjatorem powstania komitetu budowy pomnika Jakuba Wejhera, który w 1991 r. stanął na wejherowskim rynku.
Edmund Kamiński jest autorem  blisko 300 publikacji, w tym wierszy i opowiadań kaszubskich. Przez wiele lat dokumentował za pomocą fotografii piękno przyrody, okoliczne miejscowości i wybitnych działaczy kaszubskich. Prace można było podziwiać na ponad 200 wystawach.
Zwieńczeniem wielu lat pracy i wędrówek po regionie był wydany w 2000 r.  album „Kaszubskie Pory Roku w obiektywie Edmunda Kamińskiego”.
Wcześniej uhonorowany został m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stolema i Statuetką Jakuba Wejhera.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.