Artyści ze Lwowa w Wejherowie

Koncerty artystów znakomitej Opery Lwowskiej w Polsce, organizowane jesienią 2015 roku, zima i wiosną 2016 roku, to nie tylko wielkie wydarzenie artystyczne. Kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach, w tym w Wejherowie, będzie miało również wymiar charytatywny. Zysk z zostanie przekazany na dofinansowanie procesu leczenia i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy.
Koncerty Opery Lwowskiej są objęte patronatem honorowym Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycia, a także Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczyslawa Struka.
– Mamy nadzieję że soliści i artyści oraz orkiestra Opery Lwowskiej zaprezentują Polskiej publiczności przeżycia artystyczne na wysokim poziomie i choć trochę przybliżą kulturę Ukrainy w Polsce – mówi Jacek Radolski z agencji artystycznej IVA-ART w Gdańsku.
W Wejherowie koncert odbędzie się 21 listopada 2015 roku, w Filharmonii Kaszubskiej.
Wspaniały gmach lwowskiego teatru, znany wielu Polakom podróżującym do Lwowa i będący chlubą tego miasta, zaprojektował dyrektor lwowskiej Szkoły Przemysłowej prof. Zygmunt Gorgolewski. W latach 1897-1900 Gorgolewski kierował budową i nadzorował prace związane z wyposażeniem i artystycznym ozdabianiem gmachu.
Koryto rzeki Pełtwi zostało zasklepione, a na nowatorskim fundamencie żelbetowym zaprojektowanym przez inż. Jana Boguckiego, wzniesiono ściany z cegły i kamienia. Do prac przy ozdabianiu gmachu zaproszono najbardziej znanych artystów malarzy i rzeźbiarzy ówczesnego Lwowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.