Czytają i rozmawiają

Obchodząca w tym roku 65- lecie istnienia biblioteka przy ul. Kaszubskiej 14 może poszczycić się katalogiem online, skomputeryzowaną wypożyczalnią, rozbudowanym serwisem internetowym, bezpłatnym dostępem do komputerów i Internetu, e-bookami oraz równie dobrze zorganizowaną czytelnią, zbiorami mogącymi zaspokoić wszystkie gusty i zakupami książek na indywidualne zamówienia czytelników, co nie w każdej bibliotece jest praktykowane. 

Czymże jednak byłaby biblioteka bez prawdziwych czytelników, szelestu przekładanych kart książek, zapachu książki drukowanej? Skoro nie ma analitycznego i logicznego myślenia bez czytania, to nie ma myślenia w ogóle. M.in. dlatego z inicjatywy pani dyrektor PiMBP, Danuty Balcerowicz, w kwietniu 2010 roku powołany został Dyskusyjny Klub Książki, którego patronami są: Instytut Książki, Ministerstwo Kultury oraz Urząd Miasta Wejherowa.
DKK jest pomysłem opartym na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których czytelnicy, nie będący krytykami i teoretykami literatury mogą spotkać się, by dyskutować o przeczytanych książkach, wymienić poglądy, tworzyć wspólnotę, opartą na czytaniu.
Innym celem jest ożywienie środowiska czytelników, podniesienie jakości czytelnictwa i ilości świadomych czytelników, popularyzowanie słowa pisanego, a tym samym kreowania mody na czytanie również jako alternatywy wobec oferty telewizji, internetu, różnej jakości blogów, tabloidów itp.
Po ponad roku działalności DKK można powiedzieć, że pomysł się sprawdził, bo Klub funkcjonuje, mając frekwencję lepszą od średniej wojewódzkiej i krajowej. W tym czasie odbyło się ponad dwadzieścia spotkań poświęconych powieściom, opowiadaniom, reportażom, poezji tak różnorodnych twórców jak, m.in. Stasiuk, Tokarczuk, Szczygieł, Iwasiów, Miłosz, Schlink, Głowacki, Kapuściński, Libera. Klub gościł też Jacka Dehnela, autora m.in. powieści „ Lala”. O przebiegu tych spotkań można przeczytać na stronie internetowej biblioteki, w zakładce: DKK.
DKK ma charakter otwarty, nie obowiązują w nim żadne ograniczenia czy obowiązki, oprócz zasad kulturalnej dyskusji. Przychodzi, kto chce nawet wówczas, gdy wybranej do przeczytania i dyskusji książki nie poznał. Można przyjść, by posłuchać opinii lub uczestniczyć w dyskusji na równych dla wszystkich prawach. Istotnym jest to, że Biblioteka i Instytut Książki zapewniają egzemplarze tekstu będącego celem kolejnego spotkania.
Nie da się ukryć, a może trzeba przypominać, że zawsze jest odpowiednia pora na czytanie i rozmowy o książkach, bo jak powiedział Andrzej Stasiuk: „Literatura oferuje nowe światy, większe życie. To podnieta dla umysłu, coś rodzaju wódy, narkotyków, erotyzmu. Ożywia umysł i świat, który czasami jest nieco niezadowalający”, by dalej spuentować niechęć Polaków do czytania i skutki tego zjawiska: „Duchowo jesteśmy całkowitej d….. Życie wewnętrzne zastąpiły nam Internet i zakupy” (A. Stasiuk A., Czytanie wystrzeli cię w kosmos, w: „Gazeta Wyborcza”, z 13.06.2011).
Spotkania DKK to czas refleksji, źródło wiedzy, wymiany poglądów zawsze w spokojnej, intelektualnej i przyjaznej atmosferze nierzadko okraszone kawą, herbatą i słodkościami przygotowanymi przez klubowiczki, chociaż taki obowiązek nie istnieje.
Nie chcąc żyć w rzeczywistości zobrazowanej i tak dosadnie określonej przez A. Stasiuka, pozostaje mi tylko zaprosić mieszkańców Wejherowa i powiatu do odwiedzania PiMBP, a w niej Dyskusyjnego Klubu Książki.
Może to jest właśnie miejsce, którego brakowało, by życie było głębsze i prawdziwsze?
Terminy spotkań i tytuł omawianej książki można znaleźć w Aktualnościach na stronie: http://biblioteka.wejherowo.pl oraz na plakatach w siedzibie i filii.

Ewelina Roszman
moderatorka DKK w PiMBP w Wejherowie

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.