Opieka społeczna

Głównym, choć nie jedynym tematem kolejnego Konwentu Samorządowego w Starostwie w Wejherowie była opieka społeczna. Dlatego obok samorządowców na sali zasiadły pracownice ośrodków pomocy społecznej w miastach i gminach powiatu wejherowskiego. Obecna była również Ewa Banasik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie, która mówiła o programie profikatyki wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Gospodarzem spotkania samorządowców i pracowników gminnych placówek była jak zwykle starosta powiatu wejherowskiego, Gabriela Lisius.
Gospodarzem spotkania samorządowców i pracowników gminnych placówek była jak zwykle starosta powiatu wejherowskiego, Gabriela Lisius.

E. Banasik poinformowała, że zakażenie wirusem HCV jest jednym z największych zagrożeń epidemiologicznych, a zapalenie wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym. – Co roku w powiecie wejherowskiego choruje ok. dwa tysiące osób – powiedziała Ewa Banasik. – Zarazić można się podczas zabiegów medycznych, ale również w gabinetach kosmetycznych czy fryzjerskich. Profilaktyka jest bardzo wskazana.
– Chcemy ten program realizować i zachęcić do tego gminy – powiedziała starosta Gabriela Lisius. – Teraz przygotowywany jest budżet na 2016 rok, więc jest okazja, aby się nad tym zastanowić.
Poruszono ważny temat wspólnej polityki prorodzinnej gmin i powiatu wejherowskiego, czyli realizacji działań z zakresu pomocy społecznej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Iwona Romanowska przedstawiła, jakie zadania realizuje powiat i jakie mogłyby być realizowane wspólnie z miastami czy gminami.
Dyrektor I. Romanowska mówiła o domach pomocy społecznej, podając liczby podopiecznych, o warsztatach terapii zajęciowych, o rodzinach zastępczych oraz o instytucji asystenta rodziny.
Podczas dyskusji mówiono o potrzebie połączenia sił dla zapewnienia lepszej opieki i pomocy dla rodzin, wspierania się m.in. w szkoleniach i, zwłaszcza wobec ciągle zmieniających się przepisów.
Dyrektor Romanowska przypomniała cytat H. Forda „Połączenie sił to początek, pozostawanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces”, odnosząc to zdanie do współpracy samorządów i innych placówek gmin powiatu wejherowskiego w ramach Konwentu. Wszystko wskazuje na to, że taka współpraca jest potrzebna i pożyteczna dla mieszkańców powiatu.
Uczestnicy zebrania wysłuchali raportu Remigiusza Kitlińskiego, pełnomocnika prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, na temat kampanii rowerowej, jaka odbyła się w maju br. w gdańskich szkołach.
Może to stanowić dobry przykład dla miast i gmin powiatu wejherowskiego.      AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.