Będzie biblioteka profesora Labudy

Samorząd Wejherowa przekazał budynek, w którym powstanie biblioteka prof. Gerarda Labudy. Prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt oraz starosta wejherowski Gabriela Lisius i wicestarosta Witold Reclaf podpisali akt notarialny, na mocy którego miasto przekazało starostwu nieodpłatnie budynek wraz z działką.

W wyremontowanym budynku o pow. 158 m. kw. powstanie biblioteka i archiwum ze zbiorami śp. prof. Gerarda Labudy. Budynek znajduje się przy ulicy Zamkowej 2, jest zabytkiem wpisanym do rejestru Nieruchomość o wartości ok. 270 tys. zł znajduje się po lewej stronie od bramy wjazdowej do Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków, siedziby Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
– Miasto włączy się w wyremontowanie i adaptację przekazanego obiektu i podejmie działania w celu pozyskania środków zewnętrznych – poinformował prezydent Krzysztof Hildebrandt.  
Umowa darowizny jest kolejnym przejawem dobrej współpracy władz miasta i powiatu po tegorocznych jesiennych wyborach samorządowych i zmianie władz w powiecie.
– Jestem zadowolona, bo Rada Miasta i pan prezydent przekazali obiekt na cele statutowe wejherowskiego muzeum. Od dawna szukaliśmy reprezentacyjnego miejsca, aby umieścić tam i wyeksponować zbiory po profesorze Labudzie, Honorowym Obywatelu Powiatu – powiedziała starosta Gabriela Lisius. – Możemy teraz przystąpić do rewitalizacji budynku. Przygotowujemy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie. Obiekt będzie miał charakter otwarty na spotkania pisarzy, twórców i artystów.
Jak informuje starosta Gabriela Lisius, przesunięto środki z rezerwy budżetowej i  przeznaczono 123 tys. zł na projekt budowy biblioteki prof. Gerarda Labudy.
W biurze notarialnym podpisano także porozumienie w sprawie nieodpłatnego użytkowania przez Urząd Stanu Cywilnego w Wejherowie sali kominkowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie odbywają się uroczystości ślubne oraz jubileusze m.in. Złotych Godów.
Dotychczasowa umowa już wygasła, więc nową umowę na czas nieokreślony podpisali: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i dyrektor muzeum Tomasz Fopke (zdjęcie poniżej).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.