Modlitwa i tradycja

14 i 15 sierpnia na Kalwarii Wejherowskiej odbył się Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zanim 15 sierpnia przy Kaplicy Kajfasza odprawiono odpustową sumę, poprzedniego dnia odbyła się piękna i wyjątkowa wieczorna procesja maryjna ze świecami. Na koniec dwudniowych obchodów święta, zgodnie z tradycją poświęcono kwiaty, zioła, zboża i owoce.

 

W piątkowy wieczór, 14 sierpnia po mszy św. na Kalwarii, kapłani i wierni przeszli z kaplicy Domku Matki Bożej do kaplicy Grobu Maryi. W procesji niesiono szklaną trumnę z spoczywająca w niej figurą Matki Bożej.
W święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  goszczący w Wejherowie ks. Piotr Daszkiewicz odprawił sumę odpustową, zakończoną błogosławieństwem ziół i kwiatów. W polskiej tradycji Święto Wniebowzięcia NMP nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej.
Ks. Piotr Daszkiewicz podczas kazania mówił m.in. o trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę, gdyż sam był uczestnikiem niedawnej Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki, a także o konieczności wsłuchania się w Słowo Boże.

Towarzyszący mu podczas Eucharystii o. Tarsycjusz Krasucki  OFM przypomniał na koniec również Bitwę Warszawską, której 95. rocznicę świętowaliśmy 15 sierpnia, oddając hołd jej bohaterom.
W pięknej oprawie muzycznej (orkiestra dęta i zespół wokalny) w otoczeniu przyrody, uroczystość na Kalwarii miała szczególny charakter. Patriotycznego wymiaru nadała jej obecność pocztów sztandarowych.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.