Powiat wejherowski w czołówce

W rankingu przeprowadzonym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” za 2014 r. powiat wejherowski zajął  czwarte miejsce i znalazł się w  gronie najbardziej oszczędnych powiatów powyżej 75 tys. mieszkańców. Wysoka lokata to niewątpliwie powód do zadowolenia dla mieszkańców, świadczy bowiem o racjonalnej i oszczędnej polityce oraz bardzo dobrym zarządzaniu finansami publicznymi.

Powiat wejherowski znalazł się w czołówce najoszczędniejszych samorządów na terenie kraju. Tak wynika z najnowszego numeru dwutygodnika „Wspólnota”, który ukazał się 8 sierpnia br. Pismo od 2004 r. regularnie publikuje rozmaite rankingi, dotyczące różnych dziedzin działalności jednostek samorządu terytorialnego.
Tym razem pod uwagę zostały wzięte wszystkie wydatki na administrację publiczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Powiat Wejherowski awansował aż o 5 miejsc w porównaniu do rankingu sprzed dwóch lat i o trzy pozycje w stosunku do zeszłorocznego zestawienia. Jak zaznaczyła starosta, dobra pozycja nie jest jednak kwestią przypadku, tylko efektem przemyślanych działań.
Wśród zadań, które powiat podjął by ograniczyć koszty należy wymienić obniżenie wydatków na wyjazdy służbowe i delegacje, telefony komórkowe i internet czy utrzymanie obiektów. W wielu budynkach podległych jednostek organizacyjnych dokonano termomodernizacji i wymiany centralnego ogrzewania, co przyczyniło się  do sporych oszczędności.
Podpisano również nowe umowy na usługi telekomunikacyjne i internetowe z operatorami, którzy oferują niższe ceny.
Ponadto powiat może się pochwalić racjonalną polityką kadrową. Zatrudnia stażystów i osadzonych, bo to znacznie zmniejsza koszty płac. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla obu stron. Dzięki niemu stażyści zdobywają cenne doświadczenia, a osadzeni referencje i możliwość znalezienia pracy oraz łatwiejszy powrót do społeczeństwa po wyjściu na wolność.
Znalezienie się Powiatu Wejherowskiego w ścisłej czołówce samorządów o najniższych wydatkach świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu finansami publicznymi i umiejętnym szukaniu oszczędności, jak zaznaczyła starosta, bez obniżania jakości pracy urzędników i standardów obsługi klientów.
Rankingi „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów.
Każdy z nich to odrębny ranking, publikowany w roku po okresie którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS.

Gabriela Lisius
starosta wejherowski

–  Wysokie miejsce w rankingu  „Wspólnoty” bardzo nas cieszy. To efekt wielu działań i właściwego kierunku zmian oraz oszczędności, wprowadzanych w starostwie aby ograniczyć koszty funkcjonowania urzędu. Skutecznie obniżamy wydatki, a oszczędności przeznaczamy na inwestycje. W ten sposób poprawiamy jakość obsługi i komfort życia mieszkańców.
W tym roku przystąpiliśmy samodzielnie do zamówienia publicznego na energię elektryczną oraz przeprowadziliśmy przetarg na kompleksowe ubezpieczenie powiatu i jego jednostek organizacyjnych.
W ten sposób uzyskano korzystniejszą cenę na energię i podpisano umowę ubezpieczeniową tańszą o 30 procent w stosunku do poprzedniej, przy zwiększonym zakresie i korzystniejszych warunkach ubezpieczenia

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.