Współpraca służb

Podczas uroczystości z okazji Święta Policji, obchodzonego niedawno w Bojanie (pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu „Pulsu”) wyróżniono nie tylko policjantów. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Policji” otrzymał komendant Straży Miejskiej w Wejherowie, Zenon Hinca.

Odznaczenie, przyznane komendantowi SM przez Ministra Spraw Wewnętrznych, wręczył wiceminister Kazimierz Plocke.
Odznaczenie, przyznane komendantowi SM przez Ministra Spraw Wewnętrznych, wręczył wiceminister Kazimierz Plocke.

Jak powiedział podczas obchodów Święta Policji odznaczony, podczas swojej 24-letniej pracy w Straży Miejskiej współpracuje już z ósmym z kolei komendantem powiatowym policji, insp. Krzysztofem Lawerem.
– Pierwszym ze znanych mi  komendantów, wówczas Komendy Rejonowej w Wejherowie był Adam Zbrzeski. Zarówno z nim, jak i z kolejnymi szefami powiatowej policji bardzo dobrze mi się współpracowało i współpracuje – powiedział nam Zenon Hinca. – Obecnie współpraca strażników i policjantów w Wejherowie jest wręcz wzorowa, co pomaga w ujęciu sprawców przestępstw i wykroczeń.
Na terenie Wejherowa policjanci i strażnicy mają wspólne służby, razem patrolują miasto, zwłaszcza w godzinach wieczorowo-nocnych. Od 1 stycznia 1993 roku Straż Miejska w Wejherowie jako jedna z nielicznych w kraju pracuje przez całą dobę.
– Mamy doskonałe rozeznanie operacyjne, dzięki czemu możemy szybciej ująć i przekazać policji osoby podejrzane o dokonanie przestępstw lub dewastacji – mówi komendant Straży Miejskiej w Wejherowie. – Posiadamy narzędzia osobowe i techniczne, które pozwalają typować sprawców, przede wszystkim system monitoringu, składający się z 35 kamer, a docelowo ma ich być ponad 60. Korzystamy też z inteligentnego systemu ewidencji kierowców i pojazdów, a także z tzw. fotopułapek, montowanych według potrzeby w różnych miejscach. Takie małe urządzenia, instalowane na przykład na drzewach na cmentarzu nagrywają to, co się dzieje wokół, a więc m.in.ewentualne kradzieże lub zaśmiecanie terenu.
Wracając do współpracy Straży Miejskiej z policją, komendant Hinca podkreśla jej duże znaczenie podczas działań zimowych z bezdomnymi.
– Kiedy w czasie mrozów znajdowaliśmy w różnych zakątkach miasta osoby bezdomne, na ogół nietrzeźwe, policjanci pomagali nam znaleźć dla nich tymczasowe miejsce, żeby się ogrzali i wytrzeźwieli. Inaczej mogliby zamarznąć – tłumaczy Zenon Hinca. – Z dużą pomocą  mł. insp. Mariusza Świniarskiego, I zastępcy komendanta policji oraz asp. szt. Ryszarda Richerta, naczelnika wydziału prewencji, udało się umieszczać bezdomnych w policyjnych izbach zatrzymań w Wejherowie lub w czasie remontu komendy w innych miastach. Nie wyobrażam sobie naszej pracy bez wsparcia policji. Mam nadzieję, że my również pomagamy policjantom, o czym świadczy przyznane mi odznaczenie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.