Odpust na Kalwarii

Jak co roku, w dniach 14 i 15 sierpnia ojcowie Franciszkanie zapraszają wiernych na Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Kalwarii Wejherowskiej. Uroczystości w Wejherowie będą miały szczególną oprawę, a podczas mszy świętej przy Kaplicy Dom Kajfasza zostaną poświęcone i rozdane uczestnikom Eucharystii kwiaty, zioła, zboża i owoce. Wszak przypadające 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia NMP to w polskiej tradycji Święto Matki Bożej Zielnej.
To również jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele, obchodzone od V wieku, zarówno w kościele katolickim, jak i w kościołach wschodnich (prawosławie). Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz starego stylu (juliański) świętują Wniebowzięcie Matki Bozej 13 dni później, czyli 28 sierpnia.
W Sanktuarium na Jasnej Górze 15 sierpnia odbywa się największy odpust. Na obchody z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski przybywają tysiące uczestników pieszych pielgrzymek z calej Polski, w tym XIV Piesza Pielgrzymka Kaszubska, która 25 lipca wyruszyła z Helu i po drodze odwiedziła Wejherowo. Wśród pielgrzymów jest wielu mieszkańców powiatu wejherowskiego. Do Częstochowy dotrą 12 sierpnia.
W tradycji ludowej święto Matki Bożej Zielnej jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół.

95. rocznica Cudu nad Wisłą
15 sierpnia to również ważne święto państwowe i historyczna data Bitwy Warszawskiej, nazywanej „Cudem nad Wisłą”, która uratowała Polskę i Europę przed bolszewikami. Bitwa Warszawska, tocząca się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r., była 18. największą bitwą w historii dziejów Polski i świata, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Z tego powodu oraz ze względu na bohaterską i skuteczną walkę żołnierzy, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.