Rozsądne i efektywne wydatki miasta

Nieco ponad 24-procentowe zadłużenie Wejherowa sprawia, że stolica powiatu jest najmniej zadłużonym miastem w powiecie wejherowskim. Tak wynika z informacji, opublikowanej przez Ministerstwo Finansów.

Takie obrazki nikogo w mieście nie dziwią. Obecnie budowany jest parking obok cmentarza na Śmiechowie, a na drugim końcu miasta powstaje Węzeł Działki. To tylko niektóre inwestycje, realizowane w Wejherowie.
Takie obrazki nikogo w mieście nie dziwią. Obecnie budowany jest parking obok cmentarza na Śmiechowie, a na drugim końcu miasta powstaje Węzeł Działki. To tylko niektóre inwestycje, realizowane w Wejherowie.

Wejherowo z zadłużeniem 24,2 proc. (w stosunku do całorocznych dochodów) znajduje się na 9, przedostatniej pozycji wśród gmin powiatu wejherowskiego w rankingu zadłużenia samorządów.
W województwie pomorskim, w tym samym zestawieniu Wejherowo, zajmuje 81 pozycję na 123 samorządy. W obu rankingach, im gmina jest wyżej w zestawianiu, tym jest bardziej zadłużona.
Niewielkie zadłużenie Wejherowa cieszy tym bardziej, że w mieście realizowanych jest wiele inwestycji, na które samorządy na ogół zaciągają kredyty. Powstała Filharmonia Kaszubska, budowane są nowe ulice i trasy rowerowe, prowadzona jest rewitalizacja śródmieścia i parku miejskiego. Jak widać, miasto racjonalnie wydaje środki z budżetu a także zdobywa dotacje zewnętrzne. Dzięki temu jest jednym z najmniej zadłużonym samorządów w powiecie wejherowskim.
– Inwestujemy efektywnie i rozsądnie – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa. – Wejherowo cały czas realizuje różne przedsięwzięcia z własnych środków, jednocześnie ubiega się o kolejne środki unijne.
W ubiegłym roku Wejherowo przeznaczyło 17,5 mln zł na inwestycje. To dobry wynik jeśli weźmiemy pod uwagę relatywnie małe zadłużenie miasta.
Wśród miast w powiecie wejherowskim Wejherowo ma  najwyższe wydatki inwestycyjne na mieszkańca przy najniższym  wskaźniku zadłużenia.
AK.

Na podstawie danych z www.wejherowo.pl oraz www.nadmorski24.pl

INWESTYCJE
W 2014 roku najwięcej środków przeznaczono na inwestycje, związane z budową i modernizacją dróg.
Wyremontowano nawierzchnię ulicy Płk. Dąbka. Utwardzono przy pomocy płyt drogowych m.in. ulice: Traugutta, Inżynierską/Architektów, Trepczyka, Nową oraz częściowo ulice: Mestwina, Modrą, Podmiejską, Wschodnią, Wejherowską, Karnowskiego, Konopnicką. Wymieniono  nawierzchnię chodników w ulicach: Matejki, Płk. Dąbka, Kochanowskiego, Parkowej. Wybudowano parking w kwartale ulic Kopernika i Sobieskiego, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Sobieskiego, parking przy ul. Św. Jacka oraz przy ul. Weteranów. Wykonano prace projektowe nowych węzłów drogowych, przygotowując się do pozyskania środków unijnych. Miasto realizowało także inwestycje w szkołach, parku miejskim, budownictwie mieszkaniowym.

Zadłużenie i wydatki

Zadłużenie w procentach     Wydatki na inwestycje
do całorocznych dochodów        na jednego mieszkańca
Wejherowo               24,2                             347 zł
Reda         26,2              289 zł
Rumia         38,8             325 zł

 

Dziewiąta pozycja na liście

Zadłużenie gmin powiatu wejherowskiego (w procentach do całorocznych dochodów):
1. Gniewino          62,1 *
2. Rumia          38,8
3. Choczewo         35,5
4. Szemud          31,8
5. Wejherowo gmina      29,1
6. Łęczyce         28,1
7. Reda          26,2
8. Luzino          25,2
9. Wejherowo miasto      24,2
10. Linia             2,5
*  Gniewino jest najbardziej zadłużoną gminą w województwie pomorskim, zajmując pod tym względem pierwsze miejsce na Pomorzu

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.