„Węzeł Działki” już w budowie

Rozpoczęła się jedna z najważniejszych, strategicznych inwestycji drogowych, którą realizuje Urząd Miejski w Wejherowie. „Węzeł Działki” – bo o nim mowa – to układ drogowy łączący ulice Sucharskiego i Sobieskiego z drogą krajową nr 6. Jest on elementem budowy Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa.

– Ten układ drogowy obejmuje budowę nowej ulicy wraz z dwoma rondami na odcinku od ulic Sucharskiego-Sobieskiego do istniejącego skrzyżowania na drodze krajowej nr 6 na wysokości Powiatowego Urzędu Pracy. Nowo wybudowana ulica ma przebiegać między ogródkami działkowymi, a Osiedlem Sobieskiego – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
– Zaplanowane na ten rok „Węzeł Działki” i połączenie Lelewela-Nadrzeczna są elementami budowy Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa, który będzie stanowił ważny ciąg komunikacyjny. – wyjaśnia prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – To bardzo przyszłościowa i strategiczna inwestycja. Celem Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa  jest istotne usprawnienie ruchu w całej zachodniej części miasta.
Jak mówi prezydent Hildebrandt, dzięki ominięciu centrum Wejherowa i rozbudowie systemu dróg ruch samochodów będzie dużo płynniejszy i mniej uciążliwy.
Powstanie całego połączenia jest zaplanowane na kilka lat i będzie realizowane przez miasto etapami, gdyż to ogromne i ambitne zadanie.

Co to jest „Węzeł Działki”?
To nazwa układu drogowego, który obejmuje nową ulicę wraz ze dwoma rondami na odcinku od ul. Sucharskiego-Sobieskiego do istniejącego skrzyżowania na drodze krajowej nr 6 na wysokości Powiatowego Urzędu Pracy.
Nowa ulica ma przebiegać między ogródkami działkowymi, a Osiedlem Sobieskiego. Wybudowana zostanie jezdnia o szerokości 7 m, obustronny chodnik, ścieżka rowerowa i rondo, które umożliwi połączenie z ul. Łęgowskiego. Parterem w tym zadaniu jest PEWIK, który przebuduje sieć kanalizacyjną i wodociągową. Wykonany zostanie przejazd kolejowy przez 1 tor – taki sam jak na ul. Sucharskiego. Dzięki pełnej automatyzacji oczekiwanie na przejazd pociągu nie będzie uciążliwe dla kierowców.
W planie jest przejazd bezkolizyjny.

Zachodnie Połączenie Drogowe Wejherowa (patrz mapka)
Strategiczny ciąg komunikacyjny – od ul. Strzeleckiej przez las do skrzyżowania z ul. Sucharskiego-Sobieskiego, dalej przez Węzeł Działki do skrzyżowania na drodze krajowej nr 6, następnie przez nową ul. Karnowskiego do ul. Przemysłowej i dalej do ul. Ofiar Piaśnicy, a potem przez ul. Lelewela i Nadrzeczną do ul. Chopina.
Rozpoczęta w tym roku budowa „Węzła Działki”, a także połączenia ul. Lelewela z ul. Nadrzeczną rozwiążą szereg problemów komunikacyjnych w Wejherowie.
Dla poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu opracowana zostanie także koncepcja wybudowania dwóch rond w ul. Ofiar Piaśnicy na skrzyżowaniu z ul. Karnowskiego oraz ulicami Graniczna-Lelewela.

 

Połączenie Lelewela-Nadrzeczna

Rozpoczęła się budowa połączenia drogowego ulic Lelewela-Nadrzeczna. Na końcu ul. Lelewela, od ul. Okrężnej powstanie nowa ulica do zaprojektowanego ronda u zbiegu ulic: Nadrzecznej – Derdowskiego – Krasińskiego. Całość umożliwi połączenie ul. Ofiar Piaśnicy z ul. Chopina.
Wybudowana zostanie jezdnia o szerokości 7 m oraz chodnik. Ponadto w ramach tej budowy wykonana zostanie ścieżka rowerowa od ul. Niskiej do ul. Okrężnej wzdłuż ul. Lelewela. Natomiast na ul. Nadrzecznej, od nowego ronda do skrzyżowania z ul. Chopina, powstanie dodatkowy chodniki.
Inwestycja ma kosztować ok. 1,9 mln złotych. Środki pochodzą z budżetu miasta Wejherowo.
Warto dodać, że koszt budowy Węzła Działki wynosi ok. 6,1 mln zł

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.