Biblioteka na wyciągnięcie ręki

W dobie powszechnej komputeryzacji, obecność w Internecie jest naturalną stroną działalności każdej instytucji. Od globalnej sieci nie stronią także biblioteki, oferując coraz więcej funkcjonalności na swoich stronach internetowych. Na tej prowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie (www.biblioteka.wejherowo.pl) pojawiło się ostatnio kilka nowości.

Po pierwsze znajdziemy tak odnośnik do projektu „Rozmowy Bardzo Kulturalne”. Jest to cykl spotkań z ludźmi kultury, sztuki, mediów, sportu z rejonu powiatu wejherowskiego. Każdy odcinek to 30-minutowe spotkanie – rozmowa prowadzącego Marcina Lewińskiego z osobliwymi gośćmi z terenów ziemi wejherowskiej i okolic. To rozmowy o życiu i pasjach związanych z terenami powiatu wejherowskiego, z jego historią, przemianami. To rozmowy także o tych ludziach, którym przyszło żyć i tworzyć w tym rejonie naszego kraju. Dlaczego to skąd są i gdzie mieszkają jest dla nich ważne. Do tej pory na stronie internetowej biblioteki możemy zobaczyć wywiad z Darią Węsierską oraz Dominiką Kaszubą.
Innym projektem wejherowskiej książnicy jest „Biblioteczna E-scena”. Polega na dokumentowaniu w formie materiałów wideo przedstawień teatralnych realizowanych przez bibliotekę. Obok „Wieczoru z Fredrą” z 2012 roku, czy „Świętoszka” sprzed roku, znajdziemy tam także nagranie spektaklu „W srebrną nitkę zaplątani”. Przypominamy, że ten kabaret w wykonaniu słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zdobył drugie miejsce na przeglądzie teatralnym „Wieżowisko” w Gniewinie.
Od niedawna za pomocą wspomnianej strony można śledzić również relacje „na żywo” z bibliotecznych imprez, takich jak spotkania autorskie, czy konkursy.
Wystarczy znaleźć ikonę „kamera online”.
Znajdziemy tam także odnośnik do gry „Komeriada”. Jest to wyjątkowa propozycja biblioteczna, w której czytelnik może zdobywać punkty za swoją czytelniczą aktywność. Wystarczy się zalogować, podczas wizyt w bibliotece zbierać odpowiednie pieczątki, obserwować postęp zdobytych punktów i osiągane kolejne poziomy gry. Szczegóły znajdują się w opisanych na stronie zasadach gry.
Strona biblioteczna pomaga także w dostępie do książek. Można je wyszukać za pomocą katalogu on-line, a nawet przeczytać za pomocą platformy Ibuk Libra (wystarczy pobrać wcześniej odpowiedni kod).
Warto korzystać ze wszystkich propozycji, dzięki którym biblioteka jest na wyciągniecie ręki. Nawet wtedy, kiedy nie opuszczamy domu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.