Bezpieczne pojemniki na przeterminowane leki

Jeden z mieszkańców Wejherowa zwrócił nam uwagę na brak w wejherowskich aptekach pojemników na przeterminowane leki. Nasz Czytelnik twierdził, że próbował pozbyć się starych leków, ale ze zdziwieniem odkrył, że nie ma gdzie. Sprawdziliśmy ten sygnał i na szczęście zarzuty mieszkańca miasta nie potwierdziły się.

 

Owszem, w niektórych aptekach nie ma odpowiedniego miejsca na wyrzucenie medykamentów, które są już przeterminowane, ale w większości aptek takie pojemniki są i można bez problemu z nich korzystać.
Metalowe pojemniki z odpowiednim napisem dostrzegliśmy m.in. w dwóch aptekach na Osiedlu Kaszubskim: „Gemini” przy ul. Kaszubskiej oraz w „Aptece Gdańskiej” przy ul. Kociewskiej (obok pizzerii).
Pojemnik jest też w Aptece „Z Plusem” przy ul. Puckiej 9, w samym centrum miasta. Nie brakuje go w aptece przy ul. Sobieskiego 237 obok kościoła św. Leona („W Pastorówce”).
Kolejną apteką, w której można pozbyć się starych lekarstw jest placówka przy ul. Dworcowej 3 i to z pewnością nie wyczerpuje listy aptek, wyposażonych we wspomniane pojemniki.
Na pewno warto z nich korzystać, o czym przekonują sami farmaceuci.
– Zachęcam klientów naszej apteki i innych mieszkańców Wejherowa do pozbywania się w sposób bezpieczny i ekologiczny leków, które już nie nadają się do użycia – mówi Adam Tadaj, kierownik Apteki przy ul. Dworcowej. – Można je zostawiać u nas, a my przekazujemy je do utylizacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby stare leki nie dostały się w niepowołane ręce, dlatego nie wyrzucajmy ich wprost do śmietnika na osiedlu. Wiadomo, że używane po terminie ważności lub w nieodpowiedni sposób mogą zaszkodzić. Warto też co jakiś czas przejrzeć domową apteczkę i pozbyć się wszystkich medykamentów, które stoją tam zbyt długo.

AK.

 

 

Nocą po lekarstwa

O aptekach, a dokładnie jednej, mówiono na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wejherowie. Niektórzy radni postulowali, aby do jedynej dyżurującej nocą apteki na placu Jakuba Wejhera można było podjechać samochodem. To ułatwiłoby zakup leków zwłaszcza osobom chorym i niepełnosprawnym.
Prezydent Krzysztof Hildebrandt powiedział, że w godzinach wieczorno-nocnych do dyspozycji klientów apteki są miejsca postojowe na zapleczu ratusza, przeznaczone w dzień dla pracowników. Osobom, mającym problemy z poruszaniem się w kupnie lekarstw mogą pomóc strażnicy miejscy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.