Podziękowania, wyróżnienia i kamera termowizyjna w prezencie

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie wejherowskim świętowali Dzień Strażaka. Uroczystość odbyła się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Wejherowie, do której zaproszono wielu gości. Na uroczysty Dzień Strażaka przybyli przedstawiciele samorządu powiatowego, miast Wejherowa i Redy oraz wszystkich gmin na terenie powiatu.

W spotkaniu uczestniczył również ks. dziekan Tadeusz Reszka. Gospodarzem uroczystości był mł. bryg. mgr Andrzej Papke, komendant powiatowy PSP, który m.in. dziękował samorządom za pomoc w zakupach nowoczesnego sprzętu ratowniczego, samochodów i innych urządzeń, niezbędnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Na uroczysty Dzień Strażaka przybyli m.in.: starosta wejherowski Gabriela Lisus wraz z zastępcą Witoldem Reclafem i członkami Zarządu Powiatu, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wójtowie wszystkich gmin powiatu. Samorządowcy i inni goście dziękowali strażakom za ich ofiarność, odwagę, trudną pracę, a przede wszystkim ratowanie poszkodowanych w wypadkach, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach. Goście życzyli strażakom, aby jak najrzadziej wyjeżdżali na akcje i korzystali z nowoczesnego sprzętu.

Podczas powiatowych obchodów uroczystości „Dnia Strażaka” nastąpiła m.in. uroczystość wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów służbowych strażakom zawodowym oraz strażakom ochotnikom z jednostek OSP z całego powiatu.
Podczas strażackiego święta Gabriela Lisius starosta powiatu wejherowskiego i komendant Andrzej Papke przekazali dowódcy JRG mł. bryg. Tomaszowi Kołakowskiemu kamerę termowizyjną  oraz  turbowentylator oddymiający.

W 1768 roku ukazało się rozporządzenie Magistratu Miasta Wejherowa dotyczące zorganizowanie ludzi i sprzętu niezbędnego do gaszenia pożarów. W 1842 miasto kupiło pierwszą sikawkę ręczną, która służyła straży pożarnej w gaszeniu pożarów na terenie miasta i okolicznych miejscowości. W roku 1873 roku w sześciotysięcznym Wejherowie zorganizowano Ochotniczą Straż Pożarna, wyposażoną w nowoczesny, jak na ówczesne czasy, sprzęt pożarniczy.
Pierwsza niewielka strażnica mogąca pomieścić sikawkę ręczną, kilka metrów bieżących węży, wiadra i bosaki istniała obok klasztoru franciszkanów. Alarmowanie członków straży odbywało się poprzez trębaczy oraz biciem w specjalny dzwon na wieży Ratusza. W roku 1895 wybudowano 3-boksową strażnicę przy ul. 3 Maja, istniejącą (po rozbudowie) do dzisiaj.  W 1907 r. zakupiono 17-metrową czterokołową konną drabinę mechaniczną słynnej firmy Magirus.
Po konserwacji drabinę umieszczono w przeszklonej gablocie na ul. 3 Maja, gdzie stanowi atrakcję turystyczną miasta.

Św. Florian – patron strażaków
Dzień Strażaka wiąże się ze świętem patrona strażaków, św. Floriana, przypadającym 4 maja.
Święty Florian był żołnierzem rzymskim, który ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 109 funkcjonariuszy i zatrudnionych jest 5 pracowników cywilnych.
W ubiegłym roku na terenie powiatu wejherowskiego powstało 1528 zdarzeń, w tym 508 pożarów i 986 niepełnych zagrożeń. Odnotowano też 34 fałszywe alarmy.
W zdarzeniach tych śmierć poniosło 28 osób, a 421 zostało rannych. Poszkodowanych zostało też 4 ratowników.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.