Od chrzcielnicy po schody na chór

Na remonty i konserwacje zabytkowych elementów w sześciu kościołach w powiecie wejherowskim, władze powiatu przeznaczyły 180 tysięcy złotych. Na podstawie uchwały Rady Powiatu Wejherowskiego, pieniądze trafią do obiektów sakralnych w Wejherowie, Górze, Luzinie, Zwartowie i w Świetlinie.

4  maja w Górze proboszczowie sześciu parafii podpisali umowy na dofinansowanie przez powiat wejherowski  prac remontowych i konserwacyjnych w kościołach.
4 maja w Górze proboszczowie sześciu parafii podpisali umowy na dofinansowanie przez powiat wejherowski prac remontowych i konserwacyjnych w kościołach.

Radni powiatowi zdecydowali o dofinansowaniu prac konserwatorskich w sześciu parafiach. Wejherowski klasztor Franciszkanów (kościół św. Anny)  otrzyma 15 tys. złotych na konserwację XVII-wiecznego obrazu „Ecce Homo”, eksponowanego w prezbiterium,  a także obrazu „Opłakiwanie Chrystusa”. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, dzięki dotacji z budżetu powiatowego odnowiono obraz „Złożenie do grobu”.
Renowacji zostanie poddana rokokowa chrzcielnica z XVII wieku w kościele Trójcy Świętej w Wejherowie. Jak powiedział ks. proboszcz i dziekan Tadeusz Reszka, w 2016 roku będziemy obchodzili 1050-lecie chrztu Polski, więc odnowienie zabytkowej chrzcielnicy będzie pięknym akcentem tych obchodów w Wejherowie. Koszt prac wyniesie ok. 60 tys. zł, z czego połowę finansują władze powiatu wejherowskiego. Ta parafia po raz pierwszy korzysta ze wsparcia finansowego powiatu w pracach remontowych i konserwacyjnych.
Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Zwartowie otrzyma 50 tys. zł na rekonstrukcję wnętrza wieży, natomiast parafia pw. Św. Wawrzyńca  w Luzinie – 30 tys. zł na wykonanie kolejnego etapu wymiany ram okiennych z witrażami.
25 tys. zł przeznaczono z kolei na wykonanie instalacji zabezpieczenia technicznego (m.in. przeciwpożarowego)w kościele pw. Św. Mateusza Apostoła w Górze.
Zabytkowy kościół pw. Św. Izydora Rolnika w Świetlinie, należący do parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Łęczycach doczeka się remontu chóru oraz schodów na chór, przy dofinansowaniu z powiatu w wysokości 30 tys. zł
Starosta Gabriela Lisius i członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel podpisali umowy z gwardianem klasztoru i proboszczami poszczególnych parafii w sprawie dofinansowania prac konserwatorskich i budowlanych z budżetu powiatu. Umowy podpisano w miniony poniedziałek na plebanii najstarszej parafii Św. Mateusza Apostoła w Górze, najstarszej świątyni  powiatu wejherowskiego.  
W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Czarnecki i przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki RP, Robert Lorbiecki .

AK.

Powiat wejherowski dofinansowuje renowacje i remonty obiektów, wpisanych do rejestru zabytków od 2007 roku. Łącznie z tegorocznymi, przyznano 40 dotacji na sumę 1 mln 400 tys. zł.
O środki starają się głównie parafie, które odnawiają zabytkowe kościoły i ich wyposażenie. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą podziwiać piękne zabytkowe świątynie Ziemi Wejherowskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.