Dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy

Zniszczone nawierzchnie dróg i wiele nieutwardzonych traktów to problem władz oraz mieszkańców miast i gmin. Władze gminy Łęczyce zamierzają w czasie obecnej kadencji samorządu poprawić stan dróg. Zdaniem wójta to jedno z najważniejszych zadań.
– Budowa oraz utwardzenia płytami dróg, a także budowa chodników służą polepszeniu warunków życia mieszkańców oraz ich bezpieczeństwu – mówi Piotr Wittbrodt, wójt gminy Łęczyce. – W tym roku w Bożympolu powstanie pasaż pieszo-rowerowy od ulicy Chmielenieckiej do Osiedlowej, a także chodnik oraz parking przy ul. Osiedlowej, gdzie zagospodarowany zostanie również skwer.

Oba zadania będą dofinansowane ze środków zewnętrznych, a rozpoczęte już roboty drogowe powinny być zakończone w czerwcu tego roku.

Nawierzchnia i oświetlenie
W bieżącym roku zaplanowano również inne inwestycje drogowe. W Strzebielinie na ul. Sienkiewicza na odcinku ok. 245 m powstanie nowa nawierzchnia wraz z oświetleniem, a także odgałęzieniami wodno-kanalizacyjnymi.
Na ulicach M. C. Skłodowskiej i Kraszewskiego utwardzone będą odcinki dróg, przyległe do gimnazjum i przedszkola. Wykonanie tych dwóch zadań zaplanowano na lipiec i sierpień br.
– Liczymy na pozyskanie dodatkowych środków z tytułu budowy w naszej gminie siłowni wiatrowych – dodaje Piotr Wittbrodt. – Należne gminie podatki przeznaczymy w całości na inwestycje drogowe, bo potrzeby są ogromne.

Betonowe płyty zamiast piachu
Nie wszędzie uda się zbudować  asfaltową nawierzchnię, ale wiele dróg jest utwardzanych płytami Jomb. Od maja tego roku prowadzone będą prace, dzięki którym takie utwardzenie otrzymają  ulice: Kwiatowa i Słoneczna w Rozłazinie, Słoneczna w Strzebielinie, Kwiatowa w Łęczycach, droga z osiedla do kościoła w Brzeźnie, Staffa i częściowo Zagrodowa w kierunku młyna w Strzebielinie.
Koszt całego przedsięwzięcia w bieżącym roku wyniesie 250 tys. zł.
Gmina dofinansuje również remonty dróg powiatowych, przebiegających przez gminę. Ważnym elementem inwestycji, dotyczących poprawy bezpieczeństwa i wygody użytkowników dróg gminnych jest montowanie oświetlenia ulic. Takie zadania będą sukcesywnie realizowane na terenie gminy Łęczyce.

Współpraca z sołectwami
Zdaniem wójta Łęczyc, wiele zadań, m.in. drogowych realizowanych jest dzięki dobrej współpracy gminy z lokalnymi samorządami, czyli sołectwami. Przykładem jest utwardzanie dróg – sołectwa kupują płyty, wskazują odcinki dróg do utwardzenia, a wykonanie prac opłacane jest ze środków gminnych.
Niektóre inne przedsięwzięcia realizowane są w ramach Funduszu Sołeckiego.
– Dzięki niemu powstały place zabaw, miejsca na festyny, koncerty, zabawy. Dzięki funduszowi realizujemy projekty dotyczące estetyzacji miejsc publicznych – mówi wójt Wittbrodt.
Z Funduszu Sołeckiego realizowany będzie projekt dalszej estetyzacji Bożegopola oraz budowy placu Księdza Rajskiego w Strzebielinie (ten projekt czeka na możliwość dofinansowania)

Ciasno w urzędzie
Inny temat, związany z gminnymi inwestycjami, dotyczy siedziby Urzędu Gminy. W obecnym starym budynku w centrum Łęczyc jest ciasno.
Władze postanowiły poprawić warunki pracy urzędników, a także warunki załatwiania spraw w urzędzie. Na trzy lata rozłożono plan zaadaptowania na Urząd Gminy starego budynku po szkole albo wybudowanie nowej siedziby w centrum wsi.
– W tym roku powinny zapaść w tej sprawie ostateczne decyzje, powstanie też projekt ewentualnej budowy lub adaptacji – mówi  P. Wittbrodt. – Na razie trwa ocena specjalistów i rzeczoznawcy, żebyśmy wybrali korzystniejszy dla gminy wariant.
Tymczasowo postanowiono wynająć pomieszczenia w nowoczesnym budynku przy ul. Długiej (blisko istniejącego urzędu), wybudowanym przez prywatnego inwestora. W maju przeniesie się tam Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Stanu Cywilnego, a dzięki temu jakość obsługi mieszkańców znacznie się poprawią.

A. Kuczmarska

Największa gmina
Gmina Łęczyce to największa pod względem powierzchni gmina powiatu wejherowskiego, licząca prawie 232 m kw. i  ok. 12 tys. mieszkańców.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.