Rozwijanie talentów

Wejherowskie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego jako jedyne w powiecie otrzymało w tym roku brązową tarczę za wysokie efekty kształcenia. Tegoroczne sukcesy uczniów na centralnych olimpiadach przedmiotowych zwiększą szanse szkoły  na uzyskanie srebrnej tarczy, przyznawanej w rankingu „Perspektyw” dla 250 najlepszych liceów w Polsce.

Szymon Rudźko z polonistką Edytą Łysakowską-Sobiczewską i dyrektor Bożeną Conradi.
Szymon Rudźko z polonistką Edytą Łysakowską-Sobiczewską i dyrektor Bożeną Conradi.

Trudno znaleźć ucznia, który ma ochotę na studiowanie wywodów filozoficznych, traktatów moralnych dawnych i współczesnych twórców myśli filozoficznej.   Jest jednak  ktoś, kto lubi takie wyzwania. To Szymon Rudźko, uczeń drugiej klasy „Sobieskiego”, który w tym roku był finalistą i laureatem Olimpiady Filozoficznej. To efekt  samodzielnej pracy i przejścia kolejnych etapów olimpijskich zmagań – od napisania pracy (dot. istoty grzechu i zła moralnego w oparciu o myśl ks. K. Wojtyły i ks. J. Tischnera), przez  test wiedzy i egzamin ustny w Warszawie.
– Mam satysfakcję, że udało mi się zdobyć tytuł finalisty, mimo braku zajęć z filozofii w szkole – wyjaśnia Szymon Rudźko. – Być może w przyszłym  roku podejmę kolejną próbę zdobycia  tytułu laureata. To zależy od wyboru kierunków studiów.
Szymon jest  laureatem kilku konkursów literackich. Nad rozwijaniem jego talentów czuwa nauczycielka  Edyta Łysakowska-Sobiczewska,  która przygotowała również Dorotę Detlaf do olimpiady z języka polskiego. Uczennica uzyskała nominację do etapu centralnego.
Ponadto maturzystka Joanna Żuk weszła do finału ogólnopolskiego Olimpiady Ekologicznej, a Damian Piątkowski,  uczeń klasy II zdobył trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.