Dziesięć lat nie tylko na szlaku

Sekcja Turystyki Pieszej jest jedną z najaktywniejszych grup, działających w ramach Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA. W prowadzonych przez wolontariuszy zajęciach krajoznawczo-turystycznych bierze udział kilkadziesiąt osób. Z okazji dziesięciolecia  sekcji turystycznej w wejherowskim ratuszu otwarto okolicznościową wystawę. Podczas wernisażu wspominano wędrującego po wejherowskich dróżkach Karola Wojtyłę, a uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod obeliskiem Jana Pawła II w Wejherowie, z okazji 5. rocznicy śmierci Papieża Polaka.

Wolontariusze i zarazem aktywni działacze sekcji turystycznej: Alicja Orszulak i Edwin Nawrocki podczas otwarcia wystawy w ratuszu.
Wolontariusze i zarazem aktywni działacze sekcji turystycznej: Alicja Orszulak i Edwin Nawrocki podczas otwarcia wystawy w ratuszu.

Realizacja haseł „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”, „Poznaj ziemię swoją na pożytek ziomków swoich” oraz głównego motta działalności grupy, słów Jana Pawła II „Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjdę w spokojniejszym czasie” jest zachętą do poznawania ciągle nowych zakątków naszej małej ojczyzny.
Ziemia wejherowska obfituje w miejsca piękne i wartyosciowe pod względem przyrodniczym i historycznym. Wędrując atrakcyjnymi szlakami rowerowymi, pieszymi i Nordic Walking można wiele zobaczyć i zwiedzić,  jednocześnie zdobywając Odznakę PTTK Turysta Senior. Na turystycznych szlakach słuchacze WUTW spotykają się z proboszczami okolicznych kościołów, którzy opowiadają nam historię parafii i okolicy; odwiedzamy leśniczówki, słuchając z uwagą leśników, podziwiają pomniki przyrody.
Wolontariusze Alicja Orszulak, Maria Dettlaff, Edwin Nawrocki i przewodnicy PTTK  Teresa Kowalska oraz Renata Makiła bezpłatnie przekazują słuchaczom wiedzę i umiejętności.     
Poza wycieczkami odbywają się spotkania tematyczne oraz prelekcje krajoznawcze z pokazami multimedialnymi przygotowanymi przez koleżanki i kolegów turystów.
W 2014 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki dzięki dotacji Starostwa Powiatowego odbył się I Zlot Turystów Seniorów Powiatu Wejherowskiego w którym uczestniczyło 85 osób.
Dobra opinia o zlocie spowodowała, że podjęto decyzję o organizacji II Zlotu Turystów Seniorów „Wejherowska Jesień 2015” we wrześniu br., tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki.            
Edwin Nawrocki

10 lat Sekcji Turystyki Pieszej WUTW w liczbach:

300 – tyle w przybliżeniu zorganizowano wycieczek pieszych
3 000 – tyle kilometrów przebyli uczestnicy wycieczek
1 000 – tyle godzin razem trwały zajęcia
5 000 – tyle osób wzięło udział w wycieczkach i zajęciach    
5 – tylu wolontariuszy prowadziło zajęcia
50 – tyle odznak „Turysta Senior” zdobyli uczestnicy zajęć
8 – tylu członków sekcji zostało wyróżnionych przez  władze miasta, powiatu i ZG PTTK                                                                                                 
50 – tyle  spotkań okolicznościowych zorganizowano
5 – tyle było  wystaw i prelekcji multimedialnych       

Do końca kwietnia br. można oglądać w ratuszu wystawę fotograficzną „Seniorzy na szlakach ziemi wejherowskiej”, przygotowaną przez Sekcję Turystyczną Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA z okazji 10. rocznicy jej utworzenia.
Podczas otwarcia wystawy, Teresa Kowalska, prezes Koła Przewodników PTTK w Wejherowie przypomniała, że Karol Wojtyła odwiedził Kalwarię Wejherowską w 1953 roku wraz z alumnami z Krakowa.  Fakt ten upamiętnia tablica na Kaplicy Trzech Krzyży

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.