Prof. Jerzy Treder wyróżniony

Jeden z największych autorytetów naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, filolog i lingwista, specjalista od gramatyki i historii języka polskiego oraz języka kaszubskiego,  mieszkaniec Wejherowa, prof. Jerzy Treder otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Wyróżnienie zostało przyznane jednogłośnie uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia profesorowi Trederowi odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borysewicz, senator Kazimierz Kleina, posłowie: Teresa Hoppe i Jerzy Budnik, Marszałek Pomorski Mieczysław Struk  przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. Obecni byli, a także starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz. Wśród gości znaleźli się prezes Instytutu Kaszubskiego – prof. Józef Borzyszkowski oraz prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.
Oprócz najważniejszego wyróżnienia pomorskiego, prof. Jerzy Treder otrzymał także Medal Miasta Wejherowa, przyznany przez prezydenta Krzysztofa Hildebrandta i przekazany przez przewodniczącego RM Bogdana Tokłowicza.
Parlamentarzyści, samorządowcy, działacze ZK-P, współpracownicy, dawni studenci oraz przyjaciele, m.in. w harcerskich mundurach (Jerzy Treder był instruktorem harcerskim) składali profesorowi gratulacje i dziękowali za dotychczasową pracę na rzecz Pomorza, za działalność naukową, za pomoc i życzliwość. Padały takie określenia, jak „wybitny naukowiec”,  „mistrz”, ale również „kochany, dobry człowiek”.
Sam wyróżniony dziękował, przemawiając w języku kaszubskim i przypominając wielkie postaci z historii Kaszub i Pomorza, takie jak pierwszy badacz kaszubszczyzny Krzysztof Mrongowiusz oraz Florian Ceynowa – działacz społeczny i narodowy, badacz języka kaszubskiego i folkloru, twórca pisowni kaszubskiej. Profesor Treder mówił nie o sobie, ale o ludziach, których spotkał na swojej drodze, zwłaszcza naukowej.
– Jest jeszcze wiele do zrobienia – stwierdził Jerzy Treder. – Mój dorobek jest skromny, ale nie musze się go wstydzić.
Po tych słowach zebrani długo klaskali wybitnemu uczonemu z Wejherowa.
Prezentem muzycznym były pieśni kaszubskie w wykonaniu artystów.

AK.

Prof. dr hab. Jerzy Treder ma w dorobku naukowym 370 prac, w tym 18 książek. Jest autorem 10 z nich i współautorem ośmiu pozostałych. W swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza, historyk języka (polskiego i kaszubskiego). W środowisku badaczy uznawany jest za najwybitniejszego współcześnie znawcę kaszubszczyzny. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego od początków istnienia uczelni. Uczestnik wielu przedsięwzięć popularyzujących język polski i kaszubski. To również doskonały pedagog, który miał olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu.
Wiedza na temat historycznych i obecnych języków Pomorza bez dorobku prof. Tredera byłaby znacznie uboższa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.